. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Elektronický potenciometr I

Elektronický potenciometr I.

Elektronický potenciometr je určen pro náhradu klasického odporového potenciometru, umístěného například na vstupu nízkofrekvenčního zesilovače. Následující konstrukce představuje snad nejjednodušší možnou variantu tvořenou běžnými obvody z řady 74xx TTL a 40xx CMOS

Následující konstrukce umožňuje jediným tlačítkem (VOLUME) měnit hlasitost směrem k vyšší stupňům a druhým tlačítkem (RESET) se vrátit zpět na nulu. Třetí tlačítko s označením MUTE slouží k dočasnému ztišení zesilovače, například při telefonování.

Astabilní klopný obvod (AKO), sestavený ze dvou hradel NAND typu 7400, vytváří kmitočet přibližně 1Hz a je trvale v běhu. Stisknutím tlačítka VOLUME se tyto takty dostanou na vstup čítače 7493. Tento čítač začne přiváděné pulsy postupně načítávat, přičemž na svých výstupech adresuje analogový multiplexer 4051. Ten má na svých vstupech vytvořen jednoduchý odporový dělič přiváděného nízkofrekvenčního signálu a v osmi krocích snímá vždy zvolený krok s danou úrovní vstupního signálu a přivádí jej na svůj výstup.
Stisknutím tlačítka MUTE dojde k okamžitému ztišení reprodukce a k opětovnému návratu na původní hlasitost dojde při opětovném stisku tlačítka. Tlačítko RESET nastavuje nulovou hlasitost, kterou je poté možné opět tlačítkem VOLUME zvyšovat.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 10. 05. 2011 v 20:42 zaslal host
?
zauímavé... :-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Elektronické časové relé
Programovatelné časové relé - TIMREL přináší univerzální použití v oblasti časového a sekvenčního spínání.
Skladem od 420 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007