. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jednoduchý funkční generátor
Jednoduchý funkční generátor

Jednoduchý funkční generátor

V běžné amatérské práci se často vyskytuje potřeba zdroje signálu pravoúhlého, trojúhelníkového a sinusového průběhu nízkých frekvencí. Co se týká generátoru obdélníkových a trojúhelníkových signálů, jejich stavba je jednoduchá. Složitější je to s generátorem sinusového průběhů nízkých frekvencí v oblasti desítek a desetin Hz, příp. Nižších, které vyžadují složitější zapojení. Pro mnohé účely přitom stačí signál, který se svým průběhem sinusovce značně přibližuje.

Zapojení takového funkčního generátoru, který při minimálním počtu součástek a jednoduchém zapojení vyhovuje daným požadavkům, je zde popsán. Základem celého zapojení je generátor pravoúhlého signálu složeného z hradel H1 typu 7414 (SKO), kondenzátoru C a trimru R, určujících časovou konstantu t a tím i frekvenci f generátoru. Platí:

f = 1/t

kde

t = RC((1-UCC/ULT)/(1-UCC/UUT))

Překlápěcí úrovně SKO 7414 jsou:

ULT = 0.9V a UUT = 1,7V při UCC = 5V

Při činnosti generátoru se mění napětí na kondenzátoru C, jeho průběh má trojúhelníkový tvar. Tento kondenzátor je přímo spojen s neinvertujícím vstupem OZ zapojeného jako sledovač, oddělující kondenzátor C od vstupu převodníku trojúhelníkového signálu na sinusový.
Převodník je složen ze čtyř rezistorů uvedených hodnot a polem řízeného tranzistoru FET typu KF521. Ten lze nahradit novějším (lepším) typem tranzistoru BF245 apod. Co nejmenší zkreslení výstupního signálu se nastaví trimrama v obvodu kolektoru i emitoru tranzistoru.
Další hradlo H2 obvodu 7414 je použité na převod trojúhelníkového signálu, z výstupu OZ, na signál pravoúhlý.

Zdroj: neznámýGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 14. 08. 2010 v 12:07 zaslal host
Sinus
Dobrý den, postavil jsem si tento obvod, ale nemužu z něj dostat ten sínusový průběh. Při nejlepším z toho leze lehce oriznuty trojúhelník.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007