. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Osvětlení recepce výhradně z diod LED
16. října 2009 - 7:33 | Pandatron | Osvětlení recepce výhradně z diod LED   verze pro tisk

Osvětlení recepce výhradně z diod LED

Veškeré osvětlovací funkce – osvětlení pracovní oblasti i celé místnosti, světelné efekty i venkovní osvětlení tu zajišťují LED. Oproti klasickým svítidlům umožňují diody zcela nový přístup a zároveň také šetří energii – jen u osvětlení bílým světlem například o 35 procent.

Společnost OSRAM Opto Semiconductors v německém Regensburgu patří k největším výrobcům optoelektronických polovodičů určených k osvětlení nebo senzorickému či vizualizačnímu využití. Nedávno dokončená budova recepce je jako jedna z prvních staveb v Německu osvětlená zevnitř i zvenčí výhradně světelnými LED diodami.

Celkové, efektové i bodové osvětlení je řešeno s pomocí více než 4500 bílých i barevných diod. Je to možné díky novým diodovým systémům, které využívají širokou škálu barev a zároveň vysokou svítivost. K tomu navíc zabírají méně místa a dají se do prostoru zabudovat nenápadně. Proto při řešení osvětlení skýtají prakticky neomezené možnosti.

V této nové budově tak společnost OSRAM Opto Semiconductors získává jakousi předváděcí místnost, kde jsou k vidění nejrůznější způsoby využití, které jsou v dnešní době k dispozici. Společnost OSRAM tu s pomocí nejrůznějších svítidel ukazuje, že bílé a barevné diody dokážou nejen navodit specifickou atmosféru bodovým osvětlením a světelnými efekty, ale že umí i úsporně osvítit místnosti a pracovní prostory.

Energetická úspora ve výši 35 %
Diody v budově recepce často disponují i možností měnitelné intenzity jasu, a to v rozmezí od pěti do sta procent. Díky čidlům pohybu a denního světla se v umývárnách svítí pouze tehdy, je-li to skutečně zapotřebí. To spolu s úsporami vycházejícími z technologie diod znamená u bílého osvětlení úsporu ve výši 35 procent oproti klasickým zdrojům světla. Další výhodou světelných diod je jejich dlouhá životnost – vydrží více než 50 000 hodin a nevyžadují prakticky žádnou údržbu.

Široké možnosti designu
U diodového osvětlení stojí za povšimnutí především jeho široké možnosti využití – v recepční zóně se například nenacházejí žádná stropní svítidla. Potřebné nastavitelné osvětlení zajišťuje světelná stěna o ploše 17 metrů čtverečních tvořená vysoce elastickou, průsvitnou fólií o tloušťce pouhých 0,4 mm. V panelech jsou zabudované diodové pásky typu LI-EX, které šíří světlo vodorovným směrem, tedy rovnoběžně se stěnou. Profily svítících panelů LI-EX jsou v horní a spodní části osazené bílými diodami Golden Dragon Plus s teplým a studeným světlem, napravo a nalevo se nacházejí barevné diody Golden Dragon RGB. Světelná stěna tak dokáže dynamicky vytvářet bílé světlo jakékoliv barevné teploty a zároveň i světlo různě barevné či pohyblivé světelné přechody.

Diodové pásy červené, zelené a modré barvy se nacházejí i za velkou prosklenou částí zákaznického pultu o ploše čtyř metrů čtverečních a umožňují širokou škálu barevného nastavení. Za pultem diody osvětlují monitory a zajišťují v místnosti ergonomické a povzbudivé pracovní prostředí. Kromě světelné stěny a pultu svítí diody společnosti OSRAM Opto Semiconductors i v dalších částech budovy. Osvětlení zrcadel a stropu na toaletách, stejně jako osvětlení rámů dveří, řeší bílé diody Power TopLED. V okolí budovy osvětlují venkovní diody cestu i zábradlí.

Na osvětlení celé budovy je pozoruhodné, že téměř nikde nejsou vidět lampy ani vypínače. Světelná stěna se ovládá prvkem typu „Traxon touch-wheel“. K vestibulu v Regensburgu uvedl Artur Grösbrink, projektový manažer společnosti OSRAM Opto Semiconductors: „Osvětlení budovy diodami je důkazem toho, jak dalece se rozšířily možnosti využití této technologie. Dnes se po ní dá sáhnout v libovolné oblasti profesionálního osvětlení a skvěle se také hodí do předváděcích místností a budov. S její pomocí se dá docílit jak dekorativních efektů, tak i vhodného osvětlení pracovních prostor nebo navození potřebné atmosféry.”

Více informací na: http://www.osram.cz/osram_cz/Novinky/detail/Novinky/Parathom-Classic1032408.jspGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007