. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Výkonný bezdrátový přenos energie od Sony
23. října 2009 - 9:24 | Pandatron | Výkonný bezdrátový přenos energie od Sony | Komentářů: 16  

Výkonný bezdrátový přenos energie od Sony

Sony vyvíjí vysoce výkonný bezdrátový přenos energie založený na magnetické rezonanci. S jeho pomocí je možný přenos až 60W na vzdálenost 50 cm.

Sony Corporation začátkem měsíce uveřejnil základní informace o probíhajícím vývoji vysoce účinného systému bezdrátového přenosu energie. Ten má umožnit eliminaci síťových napájecích kabelů u běžných elektronických výrobků, jako jsou notebooky či televizory. Použitím tohoto systémů má být umožněn přenos až 60W elektrické energie na vzdálenost 50 cm s účinností až 80% (60% při zahrnutí ztrát usměrňovače).

Tento systém bezdrátového přenosu elektrické energie obsahuje formu bezkontaktní technologie přenosu, založené na dobře známé magnetické rezonanci, využívané již delší dobu například u bezkontaktních identifikačních čipů RFID. Díky rezonanci je zajištěn přenos energie pouze mezi vysílačem a přijímačem téhož přístroje, které využívají shodnou rezonanční frekvenci. Tím je zajištěno zachování shodné účinnosti přenosu i při změně úhlu mezi vysílačem a přijímačem. Navíc při vložení kovového předmětu do cesty signálu v něm nedojde k takové indukci, která by měla za následek zvýšení jeho teploty.


Obr. 1: Vysoká rychlost usměrňovače má zásadní vliv na celkovou účinnost systému

Při vývoji bezdrátového přenosu energie čerpá firmy Sony ze svých dlouholetých zkušeností s vývojem vysokofrekvenčních komunikačních technologií používaných v bezdrátových a komunikačních produktech. Součástí vývoje systému je i nový usměrňovač s vysokou rychlostí a samozřejmě také účinností. S jeho pomocí je možné dosáhnout vysoké efektivity bezdrátového přenosu, přesahující hodnotu 60% celkové účinnosti.

Navíc je k dispozici i pasivní prodlužovací jednotka, která je nastavena na shodnou rezonanční frekvenci a umožňuje zvýšení dosahu z 50cm až na 80cm bez jakéhokoliv snížení uvedené účinnosti. Ačkoliv vysílací a přijímací jednotky potřebné pro přenos energie na větší vzdálenost jsou poměrně velké, pasivní prodlužovací jednotka je naopak velmi malá a umožňuje tak instalaci například na spodní hranu stolu.


Obr. 2: Maximální přenosovou vzdálenost je možné zvýšit použitím pasivní prodlužovací jednotky

S růstem síťových bezdrátových produktů doposud rostla i potřeba jejich napájení a s tím spojených komplikací. Zatímco datové kabely jsou rychle nahrazovány bezdrátovými komunikačními systémy, jako je WiFi, napájení je stále zajišťováno fyzickým spojením zařízení se zdrojem energie. Sony bude tedy i nadále pokračovat ve svém dosavadním úsilí, neboť věří že poptávka po modernějším způsobu napájení bude do budoucna růst exponenciální řadou.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Sony develops highly efficient wireless power transfer system based on magnetic resonanceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (16):

Zobrazit starší 30 dnů (16)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007