. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Generátor funkcí 2
Generátor obdélníkového a trojůhelníkového signálu

Generátor obdélníkového a trojůhelníkového signálu

Nejrůznější generátory a oscilátory jsou základem řady zapojení. Následující obvod je schopen generovat signál obdélníkového a trojúhelníkového průběhu od velmi nízkých frekvencí až po asi 10 kHz.

Schéma zapojení je na prvním obrázku. Základem je dvojitý operační zesilovač TL072. Kmitočet generátoru je dán odporem R3 a kondenzátorem C1. Doba trvání jedné půlperiody je přibližně
T/2 = R1 * C1

Generátor je schopen dodat výstupní proud až 10 mA. Amplitudu signálu trojúhelníkového průběhu můžeme upravit změnou odporu R1, stejnosměrnou složku napětí na výstupu odstraníme zařazením oddělovacího kondenzátoru (tím se ale zvýší dolní mezní kmitočet generátoru). Trimr P1 slouží k nastavení symetrie výstupního napětí.


ZDE je ke stažení obrázek DPS k vytištění (300 dpi).

Zdroj: Amatérské RADIO 12/2001GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
CBA-LS-40M
Kablík s konektorem pro GPS modul GPS-320FW od RF Solutions.
od 165 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007