. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
NF měřič kmitočtu
NF měřič kmitočtu

NF měřič kmitočtu

Pokud potřebujeme orientačně měřit nízkofrekvenční kmitočet (např. jako levný doplněk jednoduchého nf generátoru), nemusíme hned sahat po klasickém zapojení z číslicové techniky. V následující konstrukci je popsán velmi jednoduchý převodník, založený na obvodu NE555 s analogovým (ručkovým) měřícím přístrojem.

Schéma zapojení analogového měřiče kmitočtu je na prvním obrázku. Komparátor LM311 na vstupu obvodu tvaruje sinusový signál na obdélníkový. Protože komparátor LM311 má výstup s otevřeným kolektorem, je použit odpor R1, připojený na napájecí napětí. Přes vazební kondenzátor C1 jsou na spouštěcí vstup časovače NE555 přiváděny napěťové špičky s periodou odpovídající měřenému kmitočtu. Obvod NE555 na výstupu generuje impulsy s konstantní délkou, danou kondenzátorem C4 a odporem R3. Tyto impulsy jsou přes odpor R4 filtrovány kondenzátorem C1. Střední hodnota napětí na C2 je přímo úměrná měřené frekvenci. Na výstupu obvodu je přes trimr P1 připojen běžný ručkový mikroampérmetr s rozsahem 0 až 50 uA. Trimr P1 slouží ke kalibraci měřiče kmitočtu. Pro dosažení dostatečné přesnosti a teplotní stability musí být časovací kondenzátor C4 kvalitní, nejlépe fóliový. Odpor R3 slouží k volbě rozsahu a má následující hodnoty pro maximální rozsah měřiče kmitočtu:

1 kW – 50 kHz
10 k
W – 5 kHz
100 k
W – 500 Hz
1 M
W – 50 Hz

Pro volby rozsahů je nejvhodnější otočný přepínač, na kterém jsou přímo připájeny odpory pro jednotlivé rozsahy. Celek je dvěma dráty zapájen do desky s plošnými spoji na pozici odporu R3.
Nf měřič kmitočtu je napájen ze zdroje stabilizovaného napětí 9 až 12 V. Vzhledem k nízké spotřebě a krátké době používání můžeme přístroj napájet z běžné destičkové baterie 9 V.

Protože vstup komparátoru není nijak ošetřen proti přepětí, nesmí špičková hodnota vstupního napětí překročit napájecí napětí. Jinak musíme vstup měřiče doplnit například sériovým odporem následovaným dvojicí diod, zapojených proti zemi a napájecímu napětí (diodový omezovač).

ZDE je obrázek DPS k vytištění (300 dpi).

Zdorj: Amatérské RADIO 12/2001GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

Student SPŠ Přerov
Příspěvků: 4
Město: Veselíčko CZ
Členem od:
22. 07. 2009
1. Dne 17. 01. 2010 v 07:59 zaslal kuba.2
Odpory
u hodnot odporu R1 máte místo omegy W, zřejmě chyba formátování.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA328
Nejvýkonnější varianta univerzálního a bohatě vybaveného vývojového kitu s obvodem ATmega328 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 795 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007