. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Miniaturní solární panely pro mobily
5. listopadu 2009 - 18:36 | Pandatron | Miniaturní solární panely pro mobily | Komentářů: 8  

Miniaturní solární panely pro mobily

Sharp představuje své úspěchy ve vývoji solárních panelů nové generace, určených pro použití v mobilních zařízeních.

Sharp diverzifikoval své portfolio solárních produktů pro celé spektrum mobilních aplikací a především mobilních telefonů. Nicméně integrace miniaturních solárních panelů do mobilních telefonů má být jen začátkem pro všechny mobilní a outdoorové produkty, nezávislé na dostupnosti síťového napětí.

Miniaturní solární články by měly výrazným způsobem prodloužit pohotovostní dobu elektronických zařízení na jedno nabití svých článků. Nemají tedy sloužit jako přímá náhrada Li-Ion a Li-Pol nabíjecích článků, ale pouze jako jejich doplněk. Určeny jsou pro nejrůznější mobilní aplikace, jakými kupříkladu mohou být měřiče rychlosti a vzdálenosti pro běžce a cyklisty, digitální fotoaparáty, notebooky a PDA, kapesní hudební přehrávače, outdoorové produkty a řada dalších produktů.

Po úspěšném uvedení prvního zástupce nového typu panelů s označením LROGC02 je v příštím roce plánováno rozšíření produktů pro mobilní portfolio na celkem pět základních modelů pro pokrytí široké škály mobilních aplikací. Společnými vlastnostmi panelů jsou vysoká účinnost, dosahující podle informací výrobce hodnoty až 13% a velice nízká tloušťka, nepřesahující 0,8 mm. To z panelů činí přímo ideální produkty pro integraci do těla mobilního přístroje.

Další charakteristickou vlastností nových solárních panelů Sharp je zdvojení sběračů energie z jednotlivých buněk, což má zajistit zachování funkce panelu i při jeho částečném poškození a rozbití buňky. To je důležitá funkce zejména pro použití v přenosných zařízeních, která jsou často vystaveny velkému mechanickému namáhání.

Změnou počtu a konfigurace jednotlivých polykrystalických solárních článků jsou panely schopny poskytovat různé výkony a napětí. K dispozici tak mají být panely s jedinou buňkou poskytující 30 mW při napětí 0,5 V až po modely s 10 buňkami o výkonu 300 mW při 5 V.


Obr. 1: Struktura buňky nového solárního článku

Prvním krokem k rozšíření portfolia bude zahájení výroby panelu LROGC03 a to v prvním čtvrtletí 2010. S plochou 41 x 33 mm bude tento panel zhruba poloviční velikosti v porovnání s prvním zástupcem LROGC02 a měl by poskytovat až 130 mW při napětí 5V s 10 buňkami. Díky tomu jsou tyto panely již nyní vhodné například pro produkty typu "Smart Meter" a jiné malé přenosné produkty spotřební elektroniky, jako jsou MP3 přehrávače nebo například inteligentní klíče pro automobily. Těm bude nově umožněno zobrazování stavových informací o voze, jako je například stav okének či paliva.

V dlouhodobém horizontu pracuje Sharp rovněž i na přepracování komponent solárních panelů. Kupříkladu se jedná o přemístění vedení na spodní stranu panelů, což jejich příštím generacím umožní vytvoření souvislé plochy. Tím je možné dosáhnout zvýšení účinnosti až o 20 procent, jelikož buňky již nebudou zastíněny sběrnými vodiči.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Sharp develops world’s most efficient solar cellGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 31. 12. 2009 v 16:45 zaslal host
Bez titulku
Ano, je to přesně tak. V létě prima, v zimě nanic.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
AS433 AUREL
Anténa vertikální 433.92MHz, 50 ohmů, max. 50W, s koaxiálním kablíkem
od 189 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007