. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Ukazatel napětí autobaterie
Indikátor napětí autobaterie

Indikátor napětí autobaterie

Jednoduché zapojení sloužící k zběžné indikaci napětí 12V akumulátoru (po úpravě i jiných), které nevyžaduje vlastní napájení, ale napájí se přímo z měřeného AKU. Indikujících rozsah je od kritických 9,7V (svítí D1) až po plně nabitý stav 14V (svítí všechny LED).

Obvod obsahuje řadu tranzistorů, v jejichž emitorech jsou zařazeny LED (nejlépe nízkoodběrové). Báze tranzistorů jsou buzeny přes ochranné rezistory z řetězce diod D6 až D10 s předřazenou Zenerovou diodou D11. První LED se rozsvítí v okamžiku, kdy svorkové napětí je vyšší než součet D11 + D6 + napětí EB přechodu T1 + propustné napětí D1, tedy asi 9,7V. Při zvýšení napětí e otevře D7, a tím i T2, a rozsvítí se D2. Protože ale zelená LED má větší propustné napětí (cca 2,3 V) než červená (cca 1,5 V), musí být tento nárůst větší nejen o napětí D7, ale i o tento rozdíl napětí D2 – D1. Při dalším stoupání napětí se postupně s rozdílem 0,65V rozsvěcují další z řady LED, až po konečnou D5 při cca 14 V svorkového napětí.
Jelikož tyto úbytky napětí se mění kus od kusu, a navíc jsou závislé i na protékajícím proudu a na teplotě, jedná se jen o indikaci. Při změně Zenerovy diody D11 a případné výměně ostatních diod (například za Schottkyho s úbytkem asi 0,2V) je možné použít tento indikátor i pro jiná napětí. Při větším rozdílu by bylo vhodné také upravit rezistory R6 až R10 napájející jednotlivé LED.

ZDE
Jsou ke stažení obrázky DPS v rozlišení 300dpi pro klasickou i SMD montáž.

Zdroj: Rádio plus KTE 6/00GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (22):

Zobrazit starší 30 dnů (22)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
USB I/O modul s MCP2200
Malý modul USB I/O a UART s obvodem Microchip MCP2200
Skladem od 243 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007