. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nové měniče pro solární elektrárny
19. listopadu 2009 - 8:15 | Pandatron | Nové měniče pro solární elektrárny | Komentářů: 1  

Nové měniče pro solární elektrárny

Měniče společnosti Siemens pro sluneční elektrárny dosahují převodní účinnosti až 98 % a jsou tak vhodné pro novou generaci solárních článků.

Siemens doplnil svou řadu měničů Sinvert pro sluneční elektrárny o přístroje bez transformátoru. Účinnost nových třífázových měničů pro solární panely je v porovnání s předchozími typy měničů s transformátory větší o jedno až dvě procenta. V uspořádání s jednou řídicí a ostatními podřízenými jednotkami (systém master-slave) je tak účinnost 98 % při výpočtu podle metodiky Euro ETA (vážený průměr). Díky tomu může provozovatel sluneční elektrárny dosahovat při dodávce energie do rozvodných sítí vyššího zisku.

Při využití nové horní meze vstupního napětí měničů, která namísto dřívějších 900 V činí 1000 V, lze navíc elektrárnu pořídit s menšími náklady. Do jednotlivých větví lze totiž například zapojit větší počet solárních panelů a použít menší počet propojovacích skříněk, resp. vodiče menších průřezů. Měniče nové řady jsou k dispozici se jmenovitými výkony 500, 1000 a 1500 kW, k dispozici je také přístroj o výkonu 2 MW, jenž je v současnosti vůbec nejvýkonnějším měničem bez transformátoru na trhu. Nové měniče Sinvert jsou vhodné k použití ve slunečních elektrárnách středního a velkého výkonu.

Centrální měničové jednotky Sinvert vyhovují současným předpisům platným pro připojování zdrojů k sítím vn. Lze je používat samostatně i sdružovat do sestav. Přístroje využívají princip master-slave s rotující řídicí jednotkou (rotating master), který společnost Siemens na trh uvedla před deseti lety. Tento princip se s výhodou uplatňuje při změně intenzity slunečního svitu v závislosti na denní době nebo při oblačném počasí. Postupuje se tak, že jednotlivé měniče jsou díky důmyslnému řídicímu algoritmu připojovány nebo odpojovány v závislosti na aktuální intenzitě slunečního záření. Tím vzrůstá účinnost sluneční elektrárny, a to zejména při práci na částečný výkon. S ohledem na intenzitu slunečního záření je vždy v provozu jen právě potřebný počet měničů. Do sestavy řízené způsobem master-slave lze zapojit až čtyři měniče, takže elektrárna může pracovat již při nízké intenzitě slunečního záření, a dosahovat tak velké účinnosti i při malém výstupním výkonu. Princip rotating master také prodlužuje dobu životnosti systému, neboť funkce řídicí jednotky (master) je vždy přidělena měniči s momentálně nejmenším počtem provozních hodin. Každý z měničů se tak podílí na celkové provozní době zařízení stejným dílem.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Siemens
Domovská stránka společnosti Siemens v českém jazyceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 25. 11. 2010 v 14:32 zaslal host
tom
Hezké, bohužel v ČR už neprodejné. Příští rok se v ČR už FVE stavět nebudou, jen max do 30 kW.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
MRF24J40MA
MRF24J40MA je certifikovaný 2,4 GHz IEEE 802.15.4 bezdrátový modul transceiveru.
od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007