. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vodní elektrárna Lipno slaví padesátiny
24. listopadu 2009 - 7:57 | Martin Pavlíček | Vodní elektrárna Lipno slaví padesátiny | Komentářů: 1  

Vodní elektrárna Lipno slaví padesátiny

Již padesát let vyrábí elektřinu mohutný obnovitelný zdroj v portfoliu skupiny ČEZ – Elektrárna Lipno.

Za dobu své existence, která se datuje od najetí první turbíny v roce 1959, vyrobila celkem 7538 gigawathodin, což znamená, že by byla schopna po čtvrt století výhradně zásobovat elektřinou celou jihočeskou metropoli České Budějovice. Elektrárna Lipno sehrává již půl století významnou roli jako čistý zdroj energie, i jako pomocník při regulaci toku Vltavy v případě nebezpečí povodní. Výše výroby však není to hlavní, elektrárna se především podílí na regulaci sítě, protože elektřinu nejde skladovat a musí se v každý okamžik vyrábět tolik elektřiny, kolik se spotřebuje. A to je hlavní úkol Lipna - rychle začít dodávat elektřinu, pokud je třeba a nebo naopak. Takto každé soustrojí za rok najede přibližně 600krát.

Vodní dílo tvoří od roku 1960 soustava dvou hrází, umělých vodních nádrží a dvou vodních elektráren Lipno I a Lipno II. Využití spádu 160 m jako zdroje špičkové a regulační elektrické energie je jen jednou z mnoha funkcí Lipna - zajišťuje i minimální průtok ve Vltavě pod Lipnem II, chrání před povodněmi, ovlivňuje zimní průtokový režim, zlepšuje hygienické podmínky ve Vltavě pod vodním dílem, dodává vodu pro obec a papírnu Loučovice a konečně je využíváno jako vodní nádrž k rekreaci, rybolovu a lodní dopravě.

V březnu letošního roku přistoupila Společnost ČEZ k rozsáhlému projektu zvyšování účinnosti elektráren Vltavské kaskády, v rámci kterého bude investovat do roku 2018 cca 200 milionů Kč . Výroba z celé kaskády by tak měla vzrůst o 4 – 5 %, tedy až o 33 GWh ročně. http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/2350.html

Vnímáme Vodní elektrárnu Lipno jako důležitou součást našeho výrobního portfolia. Díky vhodně zvoleným investičním akcím se nám navíc daří zvyšovat výkonnost jednotlivých zdrojů Vltavské kaskády. Daří se nám tak dodávat naším zákazníkům více bezemisní energie.“, uvedl Zdeněk Saturka, ředitel vodních elektráren Skupiny ČEZ.

Všechny technologické pochody v obou elektrárnách jsou plně automatizovány. Zařízení je koncipováno jako bezobslužné, dálkově řízené z dispečinku ČEZ, a. s., Vodní elektrárny ve Štěchovicích. Nepřetržitý provoz kontroluje jeden směnový pracovník.

Vodní elektrárna Lipno I disponuje výkonem 60MW, voda je přiváděna na 24 rozváděcích lopat dvou Francisových turbín. Obě turbíny jsou pevně spojené s generátorem, voda, která odevzdala svou energii, odtéká odpadním tunelem o délce 3,6 km do vyrovnávací nádrže Lipno II ve Vyšším Brodě.

Přehradní hráz, 296 m dlouhá a 25 m vysoká, je svou plochou o rozloze 4870 ha největším umělým jezerem v České republice. Leží v nadmořské výšce 726 m n. m. a má objem 309 mil. m3 vody.

Vodní elektrárna Lipno II má za účel zejména vyrovnávat odtok vody z elektrárny Lipno I. Je to průtočná vodní elektrárna s jednou Kaplanovou turbínou a generátorem o výkonu 1,5 MW. Hladinová regulace zajišťuje rovnoměrný odtok vody pod vodním dílem, vodní nádrž má obsah 1,6 mil. m3, rozlohu 12,4 ha a leží ve výšce 558 m n. m.

Zajímavá data za 50 let Lipna:

  Výroba elektrické energie v GWh Provozní hodiny Počet najetí
Turbogenerátor 1 3668 101168 27498
Turbogenerátor 2 3623 101253 31471
ELI II 247 407322 739

Odkazy & Download:
Domovská stránka skupiny ČEZ
ČEZ: Vodní elektrárna Lipno slaví padesátiny ve skvělé kondici
Voda na Vltavě vytočí více elektřiny Zvyšování účinnosti Vltavské kaskády pokračuje
Vodní elektrárna LipnoGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 25. 11. 2009 v 10:34 zaslal host
Bez titulku
Doporučuji ten poslední odkaz, je tam pěkná 3D prohlídka elektrárny.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s externí anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o konektor pro připojení externí ziskové antény.
Skladem od 389 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007