. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
VGA Test Box
24. listopadu 2009 - 8:19 | Pandatron | VGA Test Box | Komentářů: 9  

VGA Test Box

VGA tester s mikrokontrolérem PIC je konstrukce jednoduchého testeru CRT monitorů. Základem testeru je pouze jediný integrovaný obvod doplněný o několik mechanických tlačítek a přepínače pro volbu pracovního režimu.

Základním požadavkem při vývoji VGA Test Boxu, bylo dosažení jednoduchého, avšak v první řadě prakticky použitelného testeru pro libovolné CRT monitory. Základem funkce následujícího testeru z webu PyroElectro je samozřejmě velice přesné časování, které je v aplikaci získáno z krystalu a zajišťuje úspěšnou synchronizaci pouze při frekvenční odchylce menší než 1 us. Další z funkcí testeru je samozřejmě zobrazení textů a grafických prvků pro danou RGB barvu.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení VGA Test Boxu:


Obr. 1: Schéma zapojení

Základem konstrukce je naprogramovaný 8-bitový mikrokontrolér PIC18F452, taktovaný krystalem o nominální frekvenci 4 MHz. Dále konstrukce obsahuje celkem pět pull-up rezistorů s hodnotou 4,7k, čtyři tlačítka a jeden přepínač pro volbu pracovního režimu a barevného kanálu monitoru.

Napájení zajišťuje klasická 9V baterie a lineární stabilizátor typu 7805. Odběr celého testeru je v řádů jednotek až desítek mA a díky použití vždy jen po krátkou dobu, je výdrž napájecí baterie i více než rok.

Konstrukce:
Autor konstrukce vestavěl celý svůj VGA Test Box do jednoduché překližkové krabičky a to i včetně kontaktního pole, nahrazujícího desku s plošnými spoji.


Obr. 2: Pohled do sestaveného VGA Test Boxu

Pro spojení s VGA monitorem je použito celkem šest signálových pinů:

  • Pin 1 - RED: Pin řídí intenzitu červeného signálu na aktuální pozici paprsku.
  • Pin 2 - Green: Pin řídí intenzitu zeleného signálu na aktuální pozici paprsku.
  • Pin 3 - Blue: Pin řídí intenzitu modrého signálu na aktuální pozici paprsku.
  • Pin 10 - Signal Ground: Signálová zem, určená pro spojení se společnou zemí testeru.
  • Pin 13 - Horizontal Sync: Pin je určen pro horizontální synchronizaci na konci každého řádku a návrat paprsku na začátek nového řádku.
  • Pin 14 - Vertical Sync: Poslední z pinů je určen pro snímkovou synchronizaci a přesun na další obrazovku.


Obr. 3: Rozložení pinů na VGA konektoru

Obslužný program pro mikrokontrolér je ke stažení na konci článku a jeho součástí jsou i konfigurační bity. V případě potřeby je jejich stav uveden na následujícím obrázku.


Obr. 4: Konfigurační pojistky mikrokontroléru

Závěr:
Uvedená konstrukce může sloužit pro jednoduché a rychlé otestování neznámých CRC monitorů, stále tolik používaných v průmyslových aplikacích.

Odkazy & Download:
Domovská stránka PyroElectro
The VGA Test Box: Introduction
Program pro mikrokontrolér v jazyce Assembler a jeho kopie včetně souboru HEXGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (9):

Zobrazit starší 30 dnů (9)...

host
9. Dne 29. 11. 2009 v 14:37 zaslal host
Bez titulku
Každý pixel má svůj paprsek ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007