. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Univerzální indikátor napětí
Univerzální indikátor napětí

Univerzální indikátor napětí

Popisovaný indikátor oznamuje svým svitem LED přítomnost stejnosměrného nebo střídavého napětí v rozsahu asi 4 až 20 V.

Indikované napětí se přivádí na vstupní svorky. Aby bylo možné indikovat jak stejnosměrné, tak i střídavé napětí, je na vstupu použit Graetzův usměrňovací můstek se čtyřmi obyčejnými diodami. Z usměrňovače se napětí přivádí na indikační LED přes zdroj proudu o velikosti asi 10 mA.s tranzistorem například BC337, 548 a podobně. Zdroj proudu je použit z toho důvodu, aby jas LED nebyl závislý na velikosti indikovaného napětí.

Aby LED svítila, musí na ní být stejnosměrné napětí asi 1,8 V. Přičteme-li k tomu úbytky napětí na diodách a na můstkovém usměrňovači, vychází minimální indikované napětí asi 4 V.

Maximální vstupní napětí indikátoru je omezené výkonovou ztrátou a průrazným napětím tranzistoru T1. Kdybychom použili výkonový tranzistor, který má maximální kolektorové napětí 80 V (např. BD441), a opatřili ho chladičem, posunula by se horní mez vstupního napětí indikátoru až na asi 80 V.

Chceme-li vstupní proud (spotřebu) indikátoru, použijeme LED s velkým jasem a zvětšením odporu rezistoru R1 zmenšíme přiměřeně proud LED.

Zdroj: A Radio 7/01GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ108SR - RS422/RS485
Převodník TCP/IP <-> RS422 / RS485 s RJ45 konektorem.
Skladem od 649 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007