. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Univerzální RC5/RC6 transceiver
27. listopadu 2009 - 7:57 | Pandatron | Univerzální RC5/RC6 transceiver | Komentářů: 3  

Univerzální RC5/RC6 transceiver

Konstrukce přijímače a vysílače dálkových ovladačů s možností dekódování přijatých povelů a tvorby a odeslání vlastních povelů.

Následující projekt, stejně jako již dříve ověřená a publikovaná konstrukce Digitálních hodin řízených signálem DCF77, pochází z webu PIC Basic projects. Jejím základem je mikrokontrolér PIC, doplněný o infračervené vysílací diody a přijímací modul, znakový displej a několik ovládacích prvků. Výsledkem je jednoduchá konstrukce umožňující příjem, dekódování a zobrazení RC5, RC6 a RC5X kódů z dálkových ovládání spotřební elektroniky na straně jedné a na straně druhé možnost posílání libovolných myslitelných RC5, RC6 a RC5X kódů dálkových ovladačů.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je schéma zapojení univerzálního transceiveru, převzaté ze stránek autora konstrukce.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základem zapojení je naprogramovaný klasický mikrokontrolér PIC16F628A (IC1) taktovaný krystalem s frekvencí 10 MHz. Zachycený infračervený signál, vyslaný libovolným dálkovým ovladačem, je zachycen IR modulem TSOP1736 a přiveden na pin RB3 (pin č. 9) mikrokontroléru. Místo TSOP1736 je samozřejmě možné použít libovolný jiný IR přijímací modul na požadované spektrum a nosnou frekvenci. Naproti tomu vysílaný signál je z pinu RB2 (pin č.8) zesílen libovolným NPN tranzistorem T1 a veden na dvě sériově zapojené IR vysílací diody, opět prakticky libovolného typu.

Znakový LCD displej, kompatibilní s řadičem HD44780, je připojen pomocí čtyřbitové sério-paralelní sběrnice přímo na piny mikrokontroléru. Stejně jako tři ovládací tlačítka a tři indikační LED.

Napájecí napětí v rozsahu 9 - 15 V je obvodem VR1 typu 78L05 stabilizováno na hodnotu +5V.

Konstrukce:
Na následujících obrázcích je zmenšený motiv desky s plošnými spoji včetně rozmístění součástek. Originály k vytištění jsou k dispozici na stránkách autora konstrukce, uvedené na konci článku.


Obr. 2: Rozmístění součástek
 
Obr. 3: Plošný spoj

Následuje základní přehled použitých elektronických součástek, které jsou klasického provedení.

Seznam součástek
R1,R2,R3    1k
R4       33k
R5       4k7
R6       27 Ohm
R7       470 Ohm
R8       0 Ohm (nebo podle displeje)
P1       Trimr 10k
C1       100µF
C2,C6     1µF tantal
C3,C4     22pF
C5       100n SMD
T1       BC547 NPN transistor
D1       1N4007
IC1 	    PIC16F628(A)
X1       10MHz
LCD      HD44780 (2x16)
VR1      78L05
IR receiver  TSOP1736
LED1,LED2,LED3 3mm viz text
LED4,LED5   IR LED 5mm (např. LD274)

Program napsaný v jazyce Basic i výsledný HEX je možné stáhnout na konci článku. Konfigurační pojistky pro mikrokontrolér jsou uloženy přímo v souboru HEX, případně je možné jejich nastavení podle následujícího obrázku.


Obr. 4: Nastavení konfiguračních pojistek obvodu PIC16F628A

Popis základní funkce:

IR přijímač
Když IR přijímač typu TSOP1736 přijme infračervený povel z RC5 nebo RC6 dálkového ovládání (například Philips), rozsvítí se zelená LED1. LCD displej v tuto chvíli po dobu zhruba jedné sekundy zobrazuje informaci o typu přijatého protokolu (RC5, RC6 nebo RC5X).
Poté se na displeji zobrazí přijatý kód v desítkové soustavě a příkaz v binární soustavě. Přepínání hodnoty je indikováno žlutou diodou LED3.

Červená LED2 indikuje chybně přijatý povel, nebo povel který není RC5, RC6 nebo RC5X formátu.

IR vysílač
S pomocí funkce IR vysílače je možné poslat všechny libovolné kódy RC5, RC6 a RC5X protokolů, jako libovolné fyzické dálkové ovládání.

Kód i typ protokolu se nastavují pomocí ovládacích tlačítek a znakového displeje. Nejprve je tlačítkem ADJUST (S2) potřeba zvolit typ protokolu a poté i samotného povelu. Potvrzení se provádí tlačítkem SEND (S3). Při držení tlačítka ADJUST po delší dobu se začnou jednotlivé kódy zobrazovat stále rychleji a rychleji, pro pohodlnější výběr.

Při stisku tlačítka A (S1) je možné změnit příkaz připraveného povelu, který je automaticky ukládán do interní paměti EEPROM. Takto upravený kód je možné následně odeslat stiskem tlačítka SEND (S3).

Reset programu pro opětovný výběr protokolu se provede současným stiskem tlačítek S2 a S3.


Obr. 5: Fotografie sestaveného prototypu autora projektu

Závěr:
Uvedená konstrukce je určena pro použití ve spojení se standardními IR dálkovými ovladači. Své uplatnění nalezne nejen v servisních střediscích, ale i na stole programátora, využívajícího standardní dálkové ovladače. Pro více informací o samotných kódech RC5, RC6 a RC5X je možné nalézt v následujících odkazech.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora konstrukce
Universal RC5/RC6 transceiver

Program pro mikrokontrolér - DOWNLOAD
Informace o protokolu RC5
Informace o protokolu RC6GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 20. 01. 2016 v 12:39 zaslal host
lezakhynek@gmail.com
Ja by som presne nieco taketo potreboval na ovladanie tv + receiver magickym ovladacom LG. Magicky ovladac sa neda nahradit univerzalnym. Bohuzial neviem naprogramovat mikrokontroler. Vedel by mi sutor pomoct?
Ďakujem, Hynek Ležák


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007