. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
První nízkofrekvenční rozhraní PaLFI pro bezdrátové napájení

První nízkofrekvenční rozhraní PaLFI pro bezdrátové napájení

Představení prvního nízkofrekvenčního rozhraní PaLFI pro bezdrátové napájení a obousměrnou komunikaci s mikroprocesorovými prvky.

Texas Instruments uvedl první nízkofrekvenční pasivní rozhraní (passive low frequency interface - PaLFI), určené pro bezdrátové napájení mikrokontrolérů (MCU) řady MSP430 s ultra nízkou spotřebou a přidružených obvodů. Prostřednictvím rozhraní PaLFI je možné zajistit jak bezdrátovou obousměrnou komunikaci, tak i napájení mobilního zařízení a to i v případě, že je aplikace odpojena nebo je volitelná integrovaná napájecí baterie zcela vybitá.


Obr. 1: Vnitřní blokové schéma obvodu TMS37157 PaLFI

Příkladem využití technologie PaLFI je komunikace s implantovanými lékařskými přístroji bez potřeby chirurgického zásahu. Mezi množství dalších aplikací může patřit sledování produktů ve výrobě nebo finální konfigurace spotřební elektroniky (CD/DVD přehrávačů) nebo měřících přístrojů bez nutnosti jejich vybalení a zapojení.


Obr. 2: Blokové schéma systému PaLFI

Základní vlastnosti a výhody PaLFI:

  • Bez potřeby napájecí baterie je možné pomocí vysokofrekvenčního pole zkontrolovat stav zařízení, jako jsou kupříkladu implantáty.
  • Paměť PaLFI je dostupná přes rozhraní SPI a bezdrátový LF 134 kHz interface, s podporou software je poté umožněn přístup i k paměti mikrokontroléru.
  • Volitelná napájecí baterie či vysokokapacitní kondenzátor poslouží jako zdroj pro energeticky nenáročný mikrokontrolér MSP430, kdy ke ztrátě naměřených dat nedojde ani v případě jejího úplného vybití.
  • Baterie tak není potřebná pro programování paměti, ani běh nízkopříkonového mikrokontroléru.
  • Použití pásma s nízkou frekvencí (LF, tedy 134 kHz) zajišťuje stabilní komunikaci v rámci vymezené čtecí zóny.

Obvod TMS37157 rozhraní PaLFI kombinuje nízkofrekvenční bezdrátové rozhraní s rozhraním SPI, které zajišťuje stabilní komunikaci při zachování dobře ohraničené aktivační a komunikační zóny. Navíc obvod obsahuje integrovaný Power Management pro souběžné napájení připojeného mikrokontroléru. S jeho spojením tvoří obvod ucelené řešení ideální pro všechny konfigurace jako jsou datové-loggery, senzorové, nebo dálkově ovládané aplikace a další.


Obr. 3: Aplikační schéma kdy MCU je připojen přímo na baterii
 
Obr. 4: Aplikační schéma kdy MCU je připojen na pin VBATI

Paměť Transpondéru je přístupná jak lokálně přes rozhraní SPI, tak i přes bezdrátové spojení PaLFI a to bez potřeby dalšího napájení. Použití nízké přenosové frekvence LF pásma RFID zajišťuje bezpečnou a odolnou komunikaci i v náročných průmyslových a venkovních prostředích.

Více o rozhraní PaLFI a jeho možnostech, včetně názorné ukázky komunikace a konfigurace obvodu, představí Eddie LaCost - Application Support, Passive RFID TI:

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Speciální nízkopříkonový režim obvodu TMS37157 vyžaduje proud pouze 60 nA ve chvíli, kdy neprobíhá aktivní komunikace. Další nespornou výhodou je možnost korekce vnějšího rezonanční obvodu s LF cívkou a kondenzátorem do vhodné rezonanční frekvence pouze pomocí integrovaných dolaďovacích kondenzátorů. Snadným způsobem je takto možné korigovat výrobní tolerance externích součástek bez potřeby mechanického zásahu do zařízení.


Obr. 5: Hodnotící sada PaLFI eZ430-TMS37157

Dostupnost a cena:
Obvody TMS37157 rozhraní PaLFI jsou nyní dostupné v ceně od 3,10 USD v provedení QFN-16. Hodnotící sada PaLFI eZ430-TMS37157 obsahuje eZ430 MSP430F1612 USB universální vývojový kit, včetně na mikrokontrolérech řady MSP430 založené desce s obvody MSP430F2274 a TMS37157 PaLFI. Obvody a vývojové sady jsou již nyní k dispozici prostřednictvím distributorů TI.


Obr. 6: Základní přehled nízkopříkonových a pasivních RF řešení TI

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

Informace o rozhraní PaLFI
TI medical solutions
Portable medical meters block diagram
MSP430 microcontrollers
TI RFID
TI eStore
Follow TI on Twitter
Amber WirelessGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
GPS-330R
Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB.
od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007