. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Takové všední maličkosti - 1.díl
8. prosince 2009 - 10:14 | Karel Vašíček | Takové všední maličkosti - 1.díl | Komentářů: 43  

Takové všední maličkosti - 1.díl

Každému z nás se stává, že chodíme kolem zdánlivě všedních věcí bez povšimnutí. Bereme jako samozřejmost, když tyto denní maličkosti užíváme.

O to více jsme pak překvapeni, pokud věci, kterých si nevšímáme, dají o sobě vědět poruchou nebo absencí ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujeme. Kupříkladu absence toaletního papíru na školním wc může být pro ředitele školy v určitý životní moment závažnější, než absence celé třídy žáků na hodině matematiky.

I elektronici amatéři či profesionálové mají své všední maličkosti, které pokud jsou v dosahu na pracovním stole, vůbec nevnímají. Nebo dokonce prohlašují, že je nepotřebují. Ale jednou vždy přijde ten den D, kdy je potrestán sklerotik za to, že maličkost někam založil či opomenul koupit, nemluvě o náfukovi, který prohlásí: „Nikdy jsem to nepotřeboval, potřebovat nebudu.“
A my vás dnes upozorníme na několik výrobků, které jistě znáte a přece vám v tuto chvíli možná chybí v zásuvce pracovního stolu. A nebo nechybí, ale jsou již díky dennímu používání ve stavu, který není hoden označení provozuschopný.

Začneme evergreenem elektronika – trafopáječkou. Starší, pardon, řekněme zkušenější generace elektroniků, pamatuje své bastlířské začátky s trafopáječkou, která nás provázela nejen elektronickým dětstvím, ale i profesionální kariérou. Přes bohatý výběr různých hrotových páječek zůstává dobrá trafopáječka ve výbavě elektronika i modeláře.

Nejen, že zůstává, ale zažívá svoji renesanci. I mladí bastlíři objevuji mnohé výhody trafopáječky. Zkusme si je připomenout. Trafopáječka je schopna během několika sekund po zapnutí dát plný výkon. Je vždy v pohotovosti na pracovišti, aniž by musela být trvale zapnuta. Dobře se s ní pracuje i méně zručnému člověku. Má k dispozici pájecí hroty-smyčky, které, pokud zapomeneme dokoupit, můžeme provizorně nahradit měděným drátem vhodného průřezu. I továrně vyráběné pájecí smyčky jsou levné a při vhodném používání mají rozumnou výdrž. Pájecí smyčku si můžeme vhodně upravit do potřebného tvaru, dokonce lze upravit pro opatrné pájení součástek SMD a CMOS. Zde ovšem pozor, je to trošku kaskadérství, ale je faktem, že šikovné ruky a vhodně volené součástky dokáží divy a výsledky často popírají učebnicové poučky. Trafopáječka je svojí velikostí vhodná i do mobilního kufříku s nářadím. Spravedlivě se zmiňme o nevýhodě, kterou je váha. Málo platné, je to trafo. Ale váhu trafopáječky výrobci eliminují vhodně voleným tvarem, kdy trafopáječka je uložena v ruce vyváženě. Dovolím si odbočit – vzpomínám na jednoho devítiletého žáčka, člena kroužku elektroniky, který pro svůj abnormálně drobný vzrůst nemohl trafopáječku v jedné ruce unést. Protože se mu příliš nedařilo s lehkou hrotovou páječkou, přece jen pájení trafopáječkou je snažší, vyřešil práci s trafopáječkou po svém. Pájený výrobek ukurtoval ke stolu sponou, obdobně si upevnil cín a kalafunu. Měl tak volné obě ruce a tedy mohl pájet obouruč. Pohled na něj byl bizarní, to uznávám, ale obouruč s trafopáječkou se mu dařilo lépe než jednoruč s hrotovou pájecí stanicí. Dnes je již tento hoch mladým mužem, studentem střední školy v oboru elektronika, a není radno mu tuto příhodu připomínat.

Mnozí si stěžují na malou výdrž smyček trafopáječek. Tedy připomínám, často je to vše v rukách. Nikdy nemějme trafopáječku zapnutou naprázdno. I v mezidobích, kdy neseme na hrotu nabraný cín či tavidlo k pájenému místu, trafopáječku vypínáme a zapínáme až v momentě, kdy se hrot dotýká pájeného místa. Toto pravidlo neplatí pro obvody CMOS, kdy naopak musíme oželet oxidaci a zapínat páječku před přiložením hrotu k pájenému místu. Stále musí být zajištěn odvod tepla do pájeného místa. Jinak hrot smyčky oxiduje, opaluje se a nadměrně opotřebovává. Vzpomínám to proto, že se často setkávám i u starších bastlířů s nevhodnou manipulací.

Jaké trafopáječky máme v prodejnách GM Electronic k dispozici? Jsou to osvědčené a roky ověřené výrobky českého výrobce Lidokov Boskovice. Ten páječky oblékl do pěkných moderních a hlavně praktických tvarů. Páječka o výkonu 75 VA je určena pro jemnější pájení, například pro tištěné spoje. Je jím typ F-TRP2-73 katalogové číslo 730-157 v ceně 456 Kč s DPH.


Obr. 1: Páječka o výkonu 75 VA typ F-TRP2-73

Páječka o výkonu 100VA je vhodná spíše pro hrubší spoje, například kabely v autoelektrice, ale i mechanické záležitosti v modelařině. Typ F-TRP98-100 CZ, katalogové číslo 730-390 v ceně 549 Kč je tvarově obdobný jako předchozí výrobek, ale o něco větší. U obou českých typů je upevnění smyčky klasicky pod šroubky.


Obr. 2: Páječka o výkonu 100 VA typ F-TRP98-100 CZ

Kromě těchto dvou spolehlivých a roky ověřených českých trafopáječek, máme v nabídce i levnou trafopáječku z dovozu typ F-TRP98-100, katalogové číslo 730-392 v ceně 129 Kč s DPH. Tato páječka se hodí pro kutila, který občas potřebuje něco připájet a nevyplatí se mu kupovat dražší výrobek na soustavnou práci. Smyčka je zde upevněna do kleštin a orientována svisle.


Obr. 3: Trafopáječka typ F-TRP98-100

K trafopáječkám patří i nezbytné příslušenství a tím jsou smyčky. Prodávají se v balíčcích po pěti kusech pod označením SMYC.NORM katalogové číslo 730-098 v ceně 9 Kč s DPH.


Obr. 4: Pájecí smyčka cínovaná SMYC.NORM

Klasickým školometským chytákem jsou pojmy pájka a páječka. Hodně lidí i z branže používá výraz „pájka“ pro označení přístroje na pájení. Pozor však, hlavně vy studiem povinní, není to správné. Přístroj na pájení se správně nazývá páječka. Pájka je materiál, který tavením a následním zatuhnutím spojí pájené součásti. Tedy v našem případě je to cín. Samozřejmě nejde o čistý cín, ale o cín s dalšími pomocnými látkami, které zaručují výdrž, pevnost a dobrou přilnavost k pájeným místům.

Pro amatéry je velmi výhodné balení v malých PVC tubách, které prodává GM Electronic pod označením S-CIN-10-18, katalogové číslo 745-013 v ceně 22 Kč s DPH. Je to trubičková pájka s tavidlem obsahem 63% cínu ve formě drátku o průměru 1mm.

Obdobná pájka s průměrem drátku 0,8 mm se prodává pod označením S-CIN-08-18, katalogové číslo 745-011 v ceně 21 Kč s daní.


Obr. 5: Pájka s průměrem 0,8 mm typ S-CIN-08-18

Cín v té samé kvalitě, jako v tubách, se prodává také na cívkách pro uživatele s větší spotřebou. Jde o cívky po 250g s označením S-CIN-08-250 katalogové číslo 745-012 v ceně 160 Kč s daní, kde je průměr drátku 0,8 mm.


Obr. 6: Pájka s průměrem 0,8 mm typ S-CIN-08-250

Pohodové pájení přeje GM Electronic v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a v Bratislavě, viz naše weby www.gme.cz a www.gme.sk.

Autor: Karel Vašíček - GM Electronic, spol. s r.o

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy GM Electronic
Slovenská domovská stránka firmy GM Electronic
Vánoce jsou tady, elektroniku si vychutnejGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (43):

Zobrazit starší 30 dnů (43)...

host
43. Dne 16. 12. 2009 v 16:38 zaslal host
Pro Horáka
Horáku takový blpci sou nejlepší.Nic nevědí nic neumí přesto žvaní.:-P


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN170 - Generátor 5 MHz až 170 MHz
Moduly PGEN170, jejichž základem je integrovaný obvod LTC6905, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 5 MHz až 170 MHz.
Skladem od 630 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007