. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Takové všední maličkosti - 2.díl
14. prosince 2009 - 8:24 | Karel Vašíček | Takové všední maličkosti - 2.díl | Komentářů: 7  

Takové všední maličkosti - 2.díl

Pokračování všedních maličkostí z minulého týdne. Dnes se zaměříme na přehled základních pomůcek pro pájení a dále si představíme několik zajímavých stavebnic.

V předchozím dílu jsme se věnovali trafopáječkám a některým pájkám v menším balení. Dnes začneme cínovou pájkou o průměru drátku 1mm, tedy položkou S-CIN-10-250, katalogové číslo 745-014, v ceně 150 Kč s daní.


Obr. 1: Cínová pájka S-CIN-10-250Y

Jde o pájky pro olovnaté pájení s obsahen 63% cínu, které GM Electronic dodává i v balení po 1 a 1 kg.
V prodejnách GM Electronic je možno zakoupit i pájky pro nově vyžadovanou technologii bezolovnatého pájení PbFree. Například v balení 250g o průměru drátku 1mm pod označením S-CIN-10-250 PBFREE, v MO ceně Kč 320,- s DPH. Samozřejmě i zde jsou k dispozici větší balení.

Pro pájku balenou v cívkách je vhodné používat držák na cívky, který zaručuje pohodlné odvíjení. GM Electronic jej nabízí po označením N-8PK-033ST, katalogové číslo 730-255 v ceně 140 Kč s DPH.


Obr. 2: Držák na pájku N-8PK-033ST

Pokud potřebujeme odsát cín, používáme nejčastěji pístovou odsávačku. Ne vždy je její použití vhodné. Jsou spoje, které by již nesnesly podtlak při odsávání kvůli snížené přilnavosti folie DPS k podkladu, nebo jde o příliš jemné spoje. V takových situacích je vhodné sáhnout po odsávacích licnách. Jsou vyrobeny ve tvaru knotu spleteného z jemných měděných drátků. To vše napuštěno tavidlem a navinuto na umělohmotné cívce. Knot přiložíme ke spoji, který právě prohříváme a roztavený cín navzlíná do knotu. Tak se spoj očistí a je připraven k dalšímu zpracování. Když je konec knotu plný cínu, odstřihneme jej a můžeme pokračovat. Licny jsou vyráběny v několika průřezech. Jen pozor na maličkost. Umělohmotná cívka není jen obalem na licnu, ale také držákem, který chrání naše ruce před popálením. Jeden nadějný adept kroužku elektroniky naznal, že cívka je k ničemu, že mu zavazí. Odmotal licnu z cívky a jal se odsávat. Po chvíli se teplo v mědi knotu dostalo až k jeho prstíkům a mladý elektronik se změnil v Čerokéze tančícího Tanec zasvěcení. Někdo si holt potřebuje sáhnout na kamna, aby se spálil, jinému stačí odsávací licna. V prodejnách GM jsou dispozici licny pod označením N-CUK-1,5, kat.číslo 730-274, N-CUK-2,0 kat.číslo 730-273 a N-CUK-2,5 kat.číslo 730-275 v ceně 44 Kč s DPH. Poslední číslo v názvu udává průřez licny.


Obr. 3: Odsávací licny

Začíná léto a amatéři se ve zvýšené míře vyskytují na kopcích. Na kopci se v případě amatérů zpravidla vysílá. A nejen vysílá. Občas se také něco pokazí. A pokažená elektronika nejen na kopci, ale např. na chatě bez možnosti napájení z rozvodné sítě, je problém. Pominu napájení z měničů, které často k dispozici nejsou. Stačí jen maličkost, např. v podobě nutnosti naletovat konektor a řešíme co s tím. Každopádně do přírody se většinou dostáváme autem. V autě máme k dispozici napětí 12V a zásuvku na zapalovač. A pokud si do výbavy vozu pořídíme páječku s napájením 12V, máme vystaráno pro akutní opravy na cestách. Jednu takovou páječku najdeme i v prodejnách GM Electronic pod označením N-SH-P130, katalogové číslo 730-373, v ceně 79 Kč s daní. Tato páječka má nominální napájecí napětí 12V, příkon 40W. Je vybavena autokonektorem do zásuvky zapalovače. Pokud pájíme v autě, je vhodné nechat běžet motor na mírně zvýšený volnoběh, vyzkoušeno v praxi.


Obr. 4: Páječka s napájením 12V

K vysílání patří nejen seriozní spojení, ale i trocha legrace. Nedávno se podařila na pásmu CB. Jeden večer se do kroužku diskutujících přihlásila dáma mladého hlasu. Prohlásila, že vysílá na stanici svého bratra, že ještě neví vše o vysílání a žádala o radu. Jistě jen čirou náhodou se původní malý kroužek diskutujících rozrostl na velekruh, kdy se odtajnili i zarytí „zábukáči“, co jen poslouchají a nevstupují do diskuze a všichni chtěli přispět svými znalostmi. Inu, žena na vysílačce není tak častý jev a nový mladý ženský hlas na pásmu….joj to bylo mezi pány aktivity! Po půlhodině komunikace někteří z vysílajících začali pojímat podezření – ta dáma velmi dobře chápala složitější technické pojmy – přitom se prezentovala jako laik, dále jsme si začali všímat rytmu řeči a pak jsme si vzpomněli, že jeden náš kamarád, mimochodem věkem sedmdesátník se zvučným barytonem, si v prodejně GM Electronic zakoupil stavebnici Velleman F-KV-MK171, katalogové číslo 761-395 v ceně 169 Kč.


Obr. 5: Stavebnice Velleman F-KV-MK171

Tato stavebnice dokáže vhodným nastavením pozměnit hlas natolik, že s bručouna udělá dítě s fistulí a z malého hocha vyrobí ubručeného dědka. Uhodili jsme na dámu. Ozvalo se cvaknutí a z dámy se stal náš kamarád z Moravy. Tento jinak solidní dědeček svých vnoučat se nudil, stavebničku sestavil, pohrál si z nastavením a pak ji připojil místo mikrofonu stanice. A dostal nás dokonale, když hlasově ze sebe udělal sličnou mladou dámu.

V prodejnách GM Electronic je však k dispozici další velký výběr stavebnic renomovaného belgického výrobce Velleman. Obecně tyto stavebnice vynikají precizním zpracováním. Součástky jsou páskovány a označeny indexy v zapojení. Jednodušší řady stavebnic jsou vybaveny piktografickými návody srozumitelnými i pro laiky a začátečníky bez rozdílu rodné řeči. Tyto stavebnice se dodávají v blistrech a jejich označení počíná kombinací F-KV-MK.

Jsou zde konstrukce pro zábavu počínaje odposlechovou štěnicí, přes různé blikačky až k samochodnému automatickému brouku, který se dokáže při svém putování po pokoji vyhnout překážkám. Stavebnice brouka se dodává ve třech provedeních:

F-KV-MK127, kat. číslo 760-462 za 250 Kč s DPH


Obr. 6: Provedení F-KV-MK127

F-KV-MK129, kat. čís. 760-463 za 355 Kč s DPH


Obr. 7: Provedení F-KV-MK129

F-KV-MK 165, kat. čís. 760-494 za 420 Kč s DPH.


Obr. 8: Provedení F-KV-MK 165

Brouci se liší mírně složitostí a tvary. V letním parnu jedna vzpomínka vánoční. Maminka koupila svému jedenáctiletému synkovi brouka pod stromeček. V domnění, že aktivní synek - elektronik bude mít po celé vánoční prázdniny postaráno o zábavu. Avšak stavba chlapci zabrala jen 3 hodiny, takže již o Štědrém večeru brouk šmejdil po bytě a po celé prázdniny členové rodiny dávali pozor, aby jej někde nezašlápli. Dnes je chlapci 15 let, ale brouk je stále připraven v poličce jednoho brněnského bytu k použití. A dle přiznání majitele, i ve svém bouřlivém životním období přechodu mezi dospělé, do brouka často vloží baterky a kochá se jeho jízdami, leč nyní výhradně beze svědků. Co kdyby byl ještě okolím považován za dítě, ó hrůza.

Pohodové pájení přeje GM Electronic v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a v Bratislavě, viz naše weby www.gme.cz a www.gme.sk.

Autor: Karel Vašíček - GM Electronic, spol. s r.o

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy GM Electronic
Slovenská domovská stránka firmy GM Electronic
Vánoce jsou tady, elektroniku si vychutnejGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PBTM s integrovanou anténou
Modul s BTM-112 od firmy Rayson usnadňuje jeho použití a doplňuje modul o anténu.
Skladem od 349 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007