. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
El Silbo - QRP vysílač bez napájení
20. prosince 2009 - 8:00 | Pandatron | El Silbo - QRP vysílač bez napájení | Komentářů: 20  

El Silbo - QRP vysílač bez napájení

Zajímavou konstrukcí nejen pro dlouhé zimní večery je El Silbo. Jednoduchý vysílač bez napájení, umožňující spojení na vzdálenost i více než 250 km!

Následující konstrukce jednoduchého AM vysílače nevyžaduje žádné napájecí napětí, pro její napájení je totiž využito energie z lidského hlasu operátora. Výstupní vysokofrekvenční výkon se u sestaveného prototypu pohyboval v rozmezí od 5 do 15 mW. Obvod je ve své podstatě vysokofrekvenční DSB modulátor a krystalem řízený oscilátor.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je originální schéma zapojení včetně poznámek autora AA1TJ.


Obr. 1: Schéma zapojení

Jakmile začneme mluvit do reproduktoru s permanentním magnetem (SP1), využitém ve funkci dynamického mikrofonu, dojde k přeměně akustických vln na elektromagnetické vlnění, dostupné na sekundárním vinutí transformátoru T1. Ve chvíli, kdy je signál na horním konci sekundárního vinutí T1 kladné úrovně, bude dioda D1 polarizována v nepropustném směru a nemá tedy žádný vliv na získaný signál. Dioda D2 je však v tuto chvíli zapojena v propustném směru, což způsobí uzemnění kolektoru tranzistoru Q2 a vinutí výstupního transformátoru T2. Colpittsův krystalový oscilátor - soustředěný nyní kolem Q1 - začne kmitat (Colpittsův kapacitní dělič je složen z C6 a kapacity polovodičového přechodu tranzistoru).

Jakmile se ve druhé polovině audio signálu změní polarita získaného napětí, dojde k uzavření Q1 a Colpittsův oscilátor se nyní soustředí kolem tranzistoru Q2. Signál shodné amplitudy, avšak o 180 stupňů posunuté fáze se následně objeví na sekundárním vinutí transformátoru T2, čímž je získán vysokofrekvenční signál s DSB (Dual Side Band) modulací.

Konstrukce:
Zapojení samotné je velice jednoduché a umožňuje sestavení ze šuplíkových součástek, není tedy potřeba uvádět zde jednotný návrh desky s plošnými spoji.

Obvod je určen pro použití na pásmu s délkou vlny 75 m. Tomu by měla odpovídat i frekvence použitého krystalu - 4 MHz. Bohužel toto pásmo u nás není určeno pro radioamatérský provoz, takže by bylo vhodnější doladit výstupní LP filtr a použít krystal například pro radioamatérské pásmo 80 m. Více informací získáte v kmitočtovém plánu.

Použité tranzistory typu MPS6521 jsou dostupné například prostřednictvím služeb našeho eShopu a to v ceně od 0.094 EUR. Jelikož se však pracuje s poměrně nízkou frekvencí, je možné je nahradit prakticky libovolnými nízkofrekvenčními typy. Diody 1N34 jsou klasické germaniové diody dostupné v ceně od 0.7 EUR.


Obr. 2: Dynamický reproduktor ve funkci mikrofonu

Provoz:
Dostupný výstupní výkon vysílače je 5 až 15 mW. Tedy dostatek pro navazování spojení na vzdálenost 150 až 250 km (podle praktických zkušeností). Spojení na takové vzdálenosti však vyžaduje dostatečné znalosti v oboru šíření vysokofrekvenčních vln a výborné přizpůsobení kvalitní vysílací antény.

Na následujícím, velice dobeře čitelném zvukovém záznamu je provedené spojení se stanicí AA1MY (ta je slyšet na konci záznamu) na vzdálenost 109 km.

Získat Flash Player pro tento přehrávač.

Více ukázek je k dispozici na stránkách autora projektu, uvedených na konci článku.

Na závěr je potřeba uvést, že vysílač nevyžadující žádný zdroje napájecího napětí a napájený pouze ze zvukových vln zachycených dynamickým mikrofonem není rozhodně novým nápadem. První zachovaná zpráva o podobné konstrukci je ze 17. října 1955 z Time Magazine:

"Společnost Army Signal Corps vyvinula vysílač, který pro svůj provoz nevyžaduje žádné napájení, s výjimkou energie získané z hlasu operátora. Triku bylo dosaženo nahrazením celé řady elektronek pouze jediným moderním tranzistorem, vyžadujícím jen slabý proud. Jakmile začne operátor stanice hovořit do mikrofonu, dojde k vygenerování dostatečné energie pro provoz tranzistoru a vyslání signálu do éteru. Stávající model je navíc již tak malý, že mohl být celý integrován pouze do sluchátka telefonního aparátu. Vysílačem byl umožněn přenos mluveného slova na vzdálenost až 200 m," říká vývojář George Bryan.

"Dalším krokem bude vývoj voice-powered přijímače. Ten bude pro příjem a reprodukci využívat elektřinu získanou z elektromagnetického vlnění z vysílače, tedy jakási krystalka." Bryan je přesvědčen, že celé zařízení bude možné instalovat do malé plastové krabičky, ne větší než je krabička zápalek.

Tolik úryvek článku z roku 1955. Další informace a především fotografii George Bryana je možné získat zde (fotografie byla použita v titulku tohoto článku). Na následujícím obrázku je jedno ze dvou schémat patentovaných v roce 1955 Georgem Bryanem. Celý patentový spis je možné stáhnout ve formátu pdf: SOUND POWERED RADIO TRANSMITTER


Obr. 3: Jedno ze dvou patentovaných schémat Georgem Bryanem z roku 1955
zdroj: SOUND POWERED RADIO TRANSMITTER

Závěr:
Uvedený vysílač byl mnohokráte ověřen autorem AA1TJ. Zde jsou uvedeny nejzajímavější spojení:

Datum Stanice Reporty QTH Vzdálenost Použitý výkon
13.10 2009 W1VZR 57/459 Limerick, ME 160km 2.5mW
22.10 2009 AA1MY 57/33 Bethel, ME 160km 5mW
22.10 2009 W1PID 59/54 Sanbornton, NH 109km 5mW

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
El Silbo
SOUND POWERED RADIO TRANSMITTER
Self-powered devices possible, researcher saysGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (20):

Zobrazit starší 30 dnů (20)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ110SR - RS232
Převodník TCP/IP <-> RS232 s konektory RJ45 i D-Sub
Skladem od 730 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007