. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nezapomeňte na tradiční SAQ
23. prosince 2009 - 9:40 | Pandatron | Nezapomeňte na tradiční SAQ | Komentářů: 3  

Nezapomeňte na tradiční SAQ

Každý příznivce radioamatérského vysílání by neměl zapomenou na tradiční vánoční vysílání SAQ na frekvenci 17,2 kHz.

SAQ Grimeton je poslední funkční elektromechanický vysílač, postavený v letech 1918 až 1924 podle patentu Ernsta Alexandersona. Jeho základem je velký, dvou-fázový (!) indukční motor, ovládaný dvěma hydraulickými odpory. Těmi je zajištěn nejen omezený rozběhový proud, ale i možnost regulace otáček a tím i vysílací frekvence. Motorem je následně poháněn Alexandersonův mechanický VF generátor, schopný dle patentu z roku 1909 generovat střídavý proud do frekvence až 100 kHz. Průměr rotoru generátoru je 160 cm a výstupní výkon, klíčovaný buzením alternátoru, 200 kW. Vše je následně vedeno do šestinásobné Marconi T, zavěšené na šesti 127 m vysokých ocelových stožárech.


Obr. 1: SAQ Grimeton - vpředu motor, vzadu Alexandersonův generátor

SAQ byl vůbec prvním vysílačem, který telegraficky spojil Evropu a Ameriku. Později byl využíván pro předávání rozkazů a zpráv lodím a ponorkám. Od roku 2004 je SAQ Grimeton zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Od té doby se o jeho provoz stará neziskové sdružení - nadace Alexander a vysílání probíhá minimálně dvakrát do roka, vždy přibližně 30 minut.

Nyní je již tradičně naplánováno na 24.12 2009 v čase 08.00 UTC na frekvenci 17,2 kHz. Doručení QSL lístků za provedená spojení je samozřejmostí.


Obr. 2: QSL lístek SAQ pro OK1TVR ze 24.12 2008

Příjmu velmidlouhých vln je na internetu věnována spousta literatury. Stejně tak je k dispozici nepřeberné množství konstrukcí a návodů na stavbu speciálních přijímačů, jejichž několik vybraných je uvedeno v odkazech pod článkem.

Nejjednodušší možností příjmu CQ vysílání SAQ Grimeton na frekvenci 17,2 kHz je použití mikrofonního vstupu zvukové karty a speciálního, volně dostupného software. V tom případě je veškerý příjem řešen čistě softwarovou cestou, neboť zvukové karty se svou 48 či 96 kHz vzorkovací frekvencí tvoří dostatečné hardwarové vybavení. Jedinou podmínkou je použití kvalitní antény.

Z frekvence 17,2 kHz vychází délka vlny asi 17,4 km, je tedy jasné, že každá v amatérských podmínkách použitelná anténa bude krátká. Pro příjem SAQ však postačí i alespoň 15 m horizontálně vedený drát, umístěný co možná nejvýše nad zemí (samozřejmě venku). Jeho připojení přímo na mikrofonní vstup zvukové karty, bez jakékoliv ochrany není příliš ideální řešení a rozhodně tedy není dlouhodobé. Pro použití v amatérských podmínkách a při eliminaci zdrojů rušení však pro krátkodobý příjem výborně vyhoví.

Jako softwarové vybavení je možné použít například program SAQ VLF Receiver. Program není třeba instalovat a po spuštění a volbě odpovídajícího vstupu zvukové karty ve vlastnostech systému je ihned připraven k použití. Pro příjem v kmitočtovém pásmu 0 až 22 kHz jsou určeny tři digitální filtry (volené pravým tlačítkem myši) se šířkou pásma 300, 1000 a 2400 Hz. Zachycený signál vysílače je poté přítomen na zvukovém výstupu a to již od cca. 07.30 UTC, kdy nabíhá alternátor, probíhá zahřívání, ustálení frekvence a pokusy.


Obr. 3: SAQ VLF Receiver

Pokud podmínky šíření a především pak rušení dovolí, bude zde v době vysílání SAQ k dispozici internetový stream. Případný záznam bude následně uveden v multimediálním archivu PandatronTV.

Odkazy & Download:
Domovská stránka SAQ Grimeton
Traditional transmission on Christmas Eve 24th December

A Soundcard Based SAQ VLF Receiver for All
QSL SAQ - DX revue

SDR - přijímač
VLF Reception of SAQ on 17.2kHz
A LowFER Receiver Using a "Software" IF
Building of a long wave JJY/WWVB software receiver
Using a PC with soundcard as a VLF receiverGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 29. 01. 2011 v 13:31 zaslal host
SAQ VLF Receiver ...
... aneb odkud jej mohu stáhnout. Web telia.com je trvale nedostupný . :,-(


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007