. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Řízení podsvětlení prostřednictvím PWM
28. prosince 2009 - 9:22 | Pandatron | Řízení podsvětlení prostřednictvím PWM | Komentářů: 1  

Řízení podsvětlení prostřednictvím PWM

Příklad řešení stmívání řady podsvětlovacích LED prostřednictvím PWM z libovolného mikrokontroléru.

Obvod MAX6948 výrobce Maxim představuje integrovaný výkonový budič bílých LED. Provozní vstupní napětí obvodu je v rozmezí 2,7 až 5,5 V, přičemž výstupní napětí je maximálně 28 V pro řízení podsvětlení například v mobilních telefonech. Při nominálním napětí bílé LED 3V, umožňuje obvod MAX6948 s 28 V řídit až 9 diod řazených v sérii. Na tomto vysokém napětí je k dispozici stabilní proud až 30 mA, přičemž intenzita svitu LED je řízena pomocí 10-bit, 1024 kroků PWM.

Některé mobilní telefony či mikrokontroléry poskytuje přímo na svých digitálních pinech PWM signál pro řízení intenzity podsvětlení LED. V tom případě je možné použít buď specializovaný driver LED s PWM vstupem či samostatní DC-DC konvertor doplněný o výkonový PWM budič. Avšak mnohem elegantnější možností je použití obvodu MAX6948 pro řízení pomocí PWM signálu. Obvod MAX6948 ve své základní konfiguraci PWM vstup neobsahuje, avšak díky vyvedenému budícímu tranzistoru není problém tuto funkci k obvodu přidat.


Obr. 1: Schéma zapojení budiče WLED

V konfiguraci uvedené na obr. 1 je PWM signál z libovolného mikrokontroléru využit ke spínání externího tranzistoru s omezovacím pracovním rezistorem Rb. Vhodný PWM signál je v úrovních v rozmezí od 0 V do 3,3 V, frekvence zhruba 5 kHz a úrovně plnění 0 a 100 %. Obvod MAX6948, dostupný například i na vývojové desce a nFET tranzistor kupříkladu typu Vishay Si4800BD je použit k modulování změny vazebního odporu. V mobilních aplikacích s omezeným prostorem může být s výhodou použit tranzistor s vhodným RDSON. V opačném případě je vhodné použít rezistor Rb pro kompenzaci RDSON. Si4800BD je dostupný v provedení SO 8-pin. Vzhledem k velmi nízké spínací frekvencí 5 kHz je možné kapacitu elektrody gate zcela zanedbat.


Obr. 2: Ověření s použitím vývojových desek

Tím jsou kombinovány výhody jednoduchého řízení podsvětlení přímo z mikrokontroléru s výhodami plynoucími z obvodu MAX6948, jako je integrovaný DC-DC konvertor s vysokým výstupním proudem a kompaktní řešení. Apliakce je samozřejmě využitelná i s jinými obvody bez PWM vstupu.

Použitá literatura:
Supplement the MAX6948 WLED (White-LED) Driver with External PWM Control

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy MAXIM
Přehled distributorů
Informace o obvodu MAX6948GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 29. 12. 2009 v 10:53 zaslal host
??
Takze v podstate je to sposob ako obist pointu celeho tohto integracu?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007