. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
GPS moduly RF Solutions
6. ledna 2010 - 8:11 | Pandatron | GPS moduly RF Solutions | Komentářů: 4  

GPS moduly RF Solutions

Představení dvou základních GPS modulů firmy RF Solutions s integrovanou anténou a sériovou komunikací typu RS232 či USB včetně komunikačního formátu.

RF Solutions Ltd. je světový producent široké škály Radio - telemetrických aplikací s dosahem od několika metrů až do 20 km. Krom základních komunikačních modulů je k dispozici široká škála produktů pro RFID identifikaci, stejně jako GSM a GPS moduly, antény a další materiál či hotové produkty.

Z produkce navigačních GPS modulů je možné jmenovat dva typy, vyznačující se společným designem a maximálně kompaktním provedením včetně integrované antény či úrovňového převodníku pro spojení s nadřazeným systémem.

GPS moduly RF Solutions:

 • GPS-320FW - Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním RS232 / TTL
 • GPS-330R - Kompletní GPS přijímač se ziskovou anténou a komunikačním rozhraním USB

Základní vlastnosti GPS modulů:

 • Kompletní řešení včetně antény na jedné desce
 • 16 kanálový paralelní GPS přijímač
 • 4100 simultánních kanálů
 • Podpora SBAS (WAAS, EGNOS), NMEA
 • Vysoká citlivost pro nalezení satelitu -140 dBm a -155 dBm pro sledování
 • Rychlý náběh: <60s studený start a <5s rychlý start
 • 5m CEP přesnost
 • Možnost rozsáhlé konfigurace prostřednictvím binárního protokolu

GPS-320FW a GPS-330R tvoří maximálně kompaktní řešení tzv. all-in-one GPS modulů. Přímo ideální jsou pro použití v Original Equipment Manufacturer (OEM) produktech, kde je vyžadováno rychlé nasazení se snadnou systémovou integrací a minimálním rizikem vývoje.

GPS přijímač průběžně sleduje všechny satelity dostupné na obzoru a poskytuje přesné údaje pro družicové zjištění polohy. K dispozici je 16 paralelních kanálů pro sledování dostupných satelitů a 4100 simultánních kanálů, poskytujících rychlé vyhledání požadovaných dat a rychlý start. Velice dobrá citlivost, představující hodnotu -140 dBm pro nalezení satelitu a dokonce -155 dBm pro udržení satelitu nabízí velice dobré výsledky navigace i v městské zástavbě s omezeným výhledem k obloze.

Hardware:
Pro spojení s nadřazenou aplikací je k dispozici buď klasický USB port u GPS-330R a nebo sériová asynchronní linka v úrovních TTL (3,3V) a RS232 u typu GPS-320FW. Napájecí napětí se u obou modulů může pohybovat v rozmezí minimálně 3,8 až 8,0 V, přičemž odběr v aktivním stavu nepřekračuje hodnotu 45 mA. V následujících tabulkách je uvedeno rozložení pinů na konektorech obou modulů.


Tab. 1: Rozložení pinů modulu GPS-320FW


Tab. 2: Rozložení pinů modulu GPS-330R

Komunikační formát:
Pro přenos navigačních údajů do nadřazeného systému je k dispozici standardní protokol NMEA-0183 V3.01 s přenosovou rychlostí 4800 baud, 8, N, 1.

Podporované NMEA-0183 povely:

 • GPGGA - GPS fix data
 • GPGLL - Latitude and longitude, with time of position fix and status
 • GPGSA - GPS dop and active satellites
 • GPGSV - GPS satellite in view
 • GPRMC - Recommanded minimum specific gps/transit data
 • GPVTG - Course over ground and ground speed
 • GPZDA - Time and date

Přesto že použitý datový formát byl vyvinut asociací NMEA, která na něho stále nárokuje copyright a jeho oficiální specifikaci nabízí pouze v ceně v řádu stovek dolarů, jsou na internetu k dispozici obsáhlé zdroje informací, popisující velice podrobně komunikační formát. Případně je možné využít datasheet modulů, obsahující základní popis zpráv včetně významu jednotlivých bitů.

Kromě NMEA je podporován i binární komunikační protokol, určený pro rozšířenou konfiguraci modulů. Jeho kompletní popis je k dispozici v dokumentu Binary Message Protocol - User’s Guide, odkazovaném na konci článku.

Uvedené moduly jsou ideální pro OEM aplikace vyžadující zjištění aktuální polohy, včetně přenosných a kapesních počítačů, čidel, produktů pro sledování majetku. Stejně jako pro osobní navigační systémy formátu PDA, navigaci vozidel a jiné sledovací a navigační systémy. Díky kompaktnosti a relativní odolnosti modulů není samozřejmě vyloučeno ani jejich použití v oborech jako je moderní robotika a jiná inteligentní elektronika.


Obr. 1: Základní rozměry modulu GPS-320FW

Dostupnost modulů:
Uvedené moduly jsou dostupné buď přímo u výrobce RF Solutions Ltd v ceně od 18.50 liber, distributorů jako je například Farnell, nebo i na stránkách našeho eShopu.

Jelikož se jedná o velice zajímavé produkty, bude zde v nejbližší době uveřejněna i praktická konstrukce jednoduchého logovacího zařízení, včetně praktických informací o změřené reálné přesnosti GPS dostupným software.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Board Level GPS Receiver Modules
National Marine Electronics Association - NMEA

Datasheet modulu GPS-320FW
Datasheet modulu GPS-330R
Binary Message Protocol User’s GuideGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Příbuzné články:
GPS moduly RF Solutions
GPS Data Logger

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 09. 01. 2010 v 22:08 zaslal host
Re.: Další GPS moduly
Přemejšlim nad vlastní stavbou nějakýho pokusnýho zařízení s moduly který uvádíš, mohl bys mi na tebe poslat nějaký kontakt? měl bych pár dotazů ohledně implementace atp... Díky moc s pozdravem Tichy: tichy[na]gmail[tečka]com


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007