. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Jednoduchá umělá zátěž
7. ledna 2010 - 7:18 | Aleš Drobný | Jednoduchá umělá zátěž | Komentářů: 2  

Jednoduchá umělá zátěž

Konstrukce jednoduché elektronické zátěže je využívána především pro zatěžování a měření napájecích zdrojů a akumulátorů.

Pro změření napájecího zdroje je potřeba vhodná zátěž. Skládat ji z reostatů a žárovek je každopádně nepraktické, zdlouhavé a ne každý má doma skříň plnou výkonových odporů. Jednoduché zapojení, kde se protékající proud přemění na teplo je tak vhodným řešením pro každou situaci.

Základem elektronické zátěže je operační zesilovač zapojený jako převodník napětí - proud s výstupem posíleným tranzistorem. Pro lepší linearitu jsem zvolil unipolární tranzistor. Protékající proud se nastavuje dvojicí potenciometrů a pro doladění offsetu slouží odporový trimr. Odpor zapojený mezi source (emitor) a zem by měl být co nejmenší, což přináší jeden problém, viz níže a je z něj snímáno napětí pro zpětnou vazbu. Celé zapojení je napájeno z vlastního zdroje a se zatěžovaným zdrojem má společnou zem. Maximální napětí zatěžovaného zdroje je limitováno jen použitým výkonovým tranzistorem.


Obr. 1: Schéma zapojení

Tato konstrukce je navržena tak, aby bylo možné připojit dva externí výkonové tranzistory umístěné na dostatečně dimenzovaném chladiči mimo krabičku (v extrémním případě třeba i v sudu s olejem, jako je tomu běžné u VF zakončovacích odporech). Každý z nich má zde jen výkonový rezistor pro teplotní stabilizaci (R5 a R6) a zpětná vazba je k nim navázána pomocí dvou dalších rezistorů (R1 a R2). Pokud bychom to takto neudělali, dojde při zahřátí tranzistorů k dalšímu nárůstu procházejícího proudu, nebo naopak k poklesu proudu v závislosti tom, na který odpor je připojena zpětná vazba. To je dáno omezenou teplotní stabilizací takto malých rezistorů. Když snímáme napětí z obou rezistorů, celkový proud se nemění a jak se stabilizuje teplota, ustálí se i proudy tranzistorů.


Obr. 2: Rozmístění součástek


Obr. 3: Plošný spoj (pro originál 600dpi klikněte)

Aby bylo možné do obvodu připojit i bipolární tranzistory s malým zesílením, použil jsem poměrně výkonný budící tranzistor, takže pokud někdo nevyžaduje tak velké výkony, může vynechat odpory R2 a R6, odpor R1 nahradit zkratem, source spojit s R5 a jako zatěžovací tranzistor dobře poslouží i tento, původně budící. Samozřejmostí je dostatečný chladič.

Externí tranzistory se připojují následovně: drain (kolektor) na svorku A, gate (báze) na B a jednotlivé source (emitory) na svorky C a D. Volba tranzistorů je čistě na uživateli, jen je třeba volit typ NPN či tzv. N-Channel Power MOSFET.

Zatěžovaný zdroj se poté připojí kladným pólem na svorku A a záporným pólem (zemí) na svorku země.

Seznam součástek
R1,R2     180R
R5,R6     0,1R 20W
P1       10k
P2       100R
P3       10k trimr
C1       100n
C2       100uF
IO1      MCP6031 nebo jiný Rail-To-Rail
        CA3140N jen pro odzkoušení
T1       BUZ11

Autor: Aleš Drobný - drobek88gmail.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 14. 01. 2010 v 22:05 zaslal host
Bez titulku
není náhodou max. dovolené napětí pro MCP6031 5,5V? jaký operák by jste mi doporučili jako náhradu např. z nabídky gme či ges? dikes


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007