. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hledač kovu
Pandatron | Hledač kovu | Komentářů: 5  
Hledač kovu

Hledač kovu

Na obr. 1 je schéma zapojení hledače kovových předmětů. Zapojení je velice jednoduché a proto od něj nelze očekávat nějaké zázraky, i tak je ale na některé druhy kovů docela dost citlivé.

Funkce je velice jednoduchá. V zapojení jsou použity dva LC oscilátory tvořené tranzistory T1 a T2. Kmitočet oscilátorů se určuje velikostí LC členu v kolektoru příslušného tranzistoru. První oscilátor je tvořen kondenzátorem 330p a cívkou L1, která je navinuta drátem o průměru 0,1 až 0,2 mm na váleček o průměru asi 0,8 cm a má 100 závitů. Cívka je navinuta buď na feritovou tyčku, nebo stačí jen třeba na ruličku papíru (bez jádra).

V druhém oscilátoru je zapojen vzduchový laditelný kondenzátor s kapacitou asi 300pF. Tyto kondenzátory se obtížně shánějí, ale obsahuje je každé starší elektronkové rádio. A „hledací“ cívka L10. Nákres její stavby je na obr. 2. Já jsem použil dvě čtvrtky, které jsem k sobě přilepil Herkulesem. Z nich se pak vystřihne kolo o poloměru 10 cm. Na něm se postupně vyznačí 40° a v těchto místech je potřeba kruh zastřihnout do hloubky 2 cm od okraje. Poté se těmito „zástřihy“ provléká drát, tak jak je naznačeno na obrázku, s průměrem asi 0,3 mm a tak se navine asi 30 závitů. Na takto vytvořenou cívku se pak z horní části přilepí ještě jedno kolo čtvrtky o poloměru také asi 10cm, na které se pak přidělá rukojeť. Nakonec se tedy ze zbylé čtvrtky vystřihne proužek, který se složí do tvaru protaženého pravoúhlého trojúhelníku a poslouží jako spoj mezi hledací cívkou a rukojetí. Jako rukojeť se použije dřevěná tyčka, třeba taková, která se prodává asi za 5 Kč.

Výstupy z oscilátorů jsou spojeny na bázi tranzistoru T3, jejich rozdíl je zesílen a přiveden na sluchátka. Jelikož oscilátory pracují v pásmu středních vln, nejsou ve sluchátkách slyšet, pokud se ale naladí (kondenzátorem C10) na zhruba stejný kmitočet, je ve sluchátkách slyšet jejich rozdíl. Jelikož se ale jedná o jednoduché zapojení, mají oscilátory spoustu tzv. Harmonických kmitočtů (násobky, součty atd., základního kmitočtu) a při přelaďování kondenzátoru je ve sluchátkách slyšet spousta různých kmitočtů, je ale potřeba najít místo s nejsilnějším „pískáním“.

Pokud jste vše zvládly, zkuste k hledací cívce přiblížit nějaký kovový předmět. Ve sluchátkách by se měla změnit výška tónu. No a můžete vyrazit do terénu.

Uvedené zařízení na některé kovy reaguje lépe a na některé lépe. Také si můžete ověřit, že při přiblížení některých kovů se změní kmitočet směrem nahoru a při jiných zase směrem dolu. Tím také profesionální hledače kovů poznají o jaký kov se jedná. Pokud se rozhodnete zařízení vyzkoušet venku, je potřeba aby byla posekaná tráva, jelikož je taky vodivá, její místy větší velikost uvedený hledač dost zmátne.

ZDE je ke stažení obrázek destičky s rozmístěním součástek.

Návrh s obrázky na toto zapojení poskytl Petr Švábeník.GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007