. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Architektury procesorů – jaké budou v roce 2020?
7. ledna 2010 - 8:08 | Gene Frantz | Architektury procesorů – jaké budou v roce 2020? | Komentářů: 6  

Architektury procesorů – jaké budou v roce 2020?

První ze série příspěvků Vision of 2020, majících za snahu zmapování technologií v roce 2020 očima těch nejpovolanějších.

Současný kulatý rok 2010 přímo vybízí k poohlédnutí se po nových technologiích a zhodnocení současných trendů. Přesto, že speciálně v oblasti technologií je rozvoj tak rychlý, že je obtížné odhadnout, co se bude dít v průběhu několika málo let, natož pak celého desetiletí, dovolte nám se o to alespoň pokusit.

Téma architektury procesorů v roce 2020 je tak první ze série příspěvků Vision of 2020, sestavované lidmi, kteří mají k těmto prvkům snad nejblíže ze všech a to hlavními technology společnosti Texas Instruments.

Další slovo má již Gene Frantz, TI Principal Fellow, Futurolog a vedoucí rozvoje podnikání, videotechnologií a DSP:

Došel jsem k závěru, že mnoho z nás nemá ani tušení, kam technologie směřuje. Raději se horlivě snažíme jít dál, a dokonce ani nevíme, jestli se pohybujeme tím správným směrem. Zdálo by se, že díky našim rozsáhlým zkušenostem s cestováním je nám jasný základní předpoklad, a to že víme dvě základní věci:

 1. kde jsme
 2. kam se chceme dostat

Stejné předpoklady přitom platí i pro technologii, potřebujeme vědět, kam chceme dojít, abychom se pohybovali správným směrem. Proto jsem vyzval několik našich zkušených technologů, aby se zamysleli, jaký bude stav vývoje v roce 2020. Možná vás napadne, že pro rok 2020 potřebujeme vizi 20/20. Vyzval jsem několik technologů, aby vyjádřili svůj názor, jaký bude stav jimi zastupované technologie integrovaných obvodů v roce 2020, a zajímá mě, co řeknou k tomuto tématu. Protože jsem je vyzval, budu mít k tomu, co nám rok 2020 přinese, první i poslední slovo.

Moje první myšlenky k tomuto tématu jsou zde:

 • Jednotky pro zpracování dat budou doménou jednoho hodinového cyklu. Po mnoha letech předpokládání, že Mooreův zákon nám poskytne vyšší a vyšší hodinové kmitočty, jsme konečně došli k závěru, že hodinový kmitočet už není to hlavní. Ve skutečnosti jsme si toho měli všimnout už před 15 lety. S postupujícím vývojem centrální procesorové jednotky (CPU) dosáhnou takové kapacity, že CPU bude moci komunikovat se všemi svými zdroji v jednom hodinovém cyklu.
 • Systémy budou tvořeny několika procesorovými jednotkami. Integrované systémy budou sestaveny z mnoha heterogenních procesorových jednotek, a tak každý procesor bude „doménou jednoho hodinového cyklu”.
 • Procesorové jednotky budou uspořádané podobným způsobem, jako je tomu u dnešních programovatelných hradlových polí (FPGA).
 • Budeme využívat možností třetího rozměru. Integrace využívající techniku stohování čipů (SIP) bude stejně běžná jako plně integrovaný systém-on-chip (SoC).
 • Všechno bude programováno prostřednictvím vyšších programovacích jazyků. Vývojová prostředí budou mít schopnost vzít v úvahu všechny zdroje systému. To znamená mikroprocesory, procesory pro zpracování digitálních signálů, akcelerátory, periferie, procesory pro zpracování analogových signálů, analogové periferie, RF a další věci, na které jsem zapomněl.
 • Vývoj integrovaných obvodů bude probíhat v malých týmech (5 až 10 návrhářů) a návrh technických prostředků bude trvat kratší dobu (6 až 12 měsíců). Opakované využití bude pravidlem. Když už jsem u toho, dovolte mi, abych vysvětlil, že existují dvě definice „opakovaného využití”:
      1. Ve svém návrhu odvedu tak dobrou práci, že to po mně bude kdokoli využívat.
      2. Nemám čas vynalézat kolo, a tak potřebuji najít něco, co je dostatečně blízko tomu, co potřebuji, abych stihl termín.

Bohužel využíváme tu první definici více než tu druhou. Malé návrhářské týmy s krátkými termíny nás povedou k využívání té druhé definice. A dokonce již existují společnosti, které toto pojetí opakovaného využití už přijaly.

 • Převaha inovací bude více na straně programových prostředků než na straně technických prostředků.
 • Technické prostředky se stanou platformou, na které budou pokrokoví návrháři vyvíjet své nápady.

Takto vidím rok 2020 v obrysech já. Po několika dalších příspěvcích od ostatních spolupracovníků v TI se k tomuto tématu vrátím se shrnutím. Mí kolegové se budou v dalších příspěvcích zabývat tématy, jako je programovatelnost, nástroje a SoC. Chcete-li se o váš názor na rok 2020 podělit, připojte se prosím komentářem. Diskusi se zde meze nekladou.

Autor: Gene Frantz - TI Principal Fellow, Futurolog a vedoucí rozvoje podnikání, videotechnologií a DSPGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (6):

Zobrazit starší 30 dnů (6)...

host
6. Dne 16. 01. 2010 v 20:10 zaslal host
Bez titulku
Akademie věd krachuje ?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Aktivní GPS anténa 2JM011
Aktivní anténa GPS zajišťuje kvalitní a čistý signál i za zhoršených podmínek.
od 172 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007