. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Simatic PX130C pro rozhraní IO-Link
11. ledna 2010 - 8:31 | Pandatron | Simatic PX130C pro rozhraní IO-Link | Komentářů: 0  

Simatic PX130C pro rozhraní IO-Link

Na vývoji adaptéru pro připojení standardních snímačů k rozhraní IO-Link se podíleli čeští výzkumníci.

Siemens uvádí na trh adaptér Simatic PX130C pro připojení standardních snímačů k rozhraní IO-Link, na jehož vývoji se významně podílelo oddělení výzkumu a vývoje českého výrobního závodu společnosti Siemens v Trutnově. Produkt se dostal do nominace top ten prestižního ocenění Automation Award udělovaného v rámci veletrhu SPS/IPC/Drives v Norimberku. Současně s tím byl Siemens oceněn i partnerskou firmou NEC, která do adaptéru dodává své výkonné polovodičové mikroprocesory, za jejich první úspěšnou implementaci do komerčního produktu.

Simatic PX130C uživatelům nabízí řadu funkcí pro úpravu signálu a široké možnosti diagnostiky. Přístroj je určen k použití zejména při sledování a řízení otáček a rozpoznávání směru otáčení v technice pohonů a ve spojení s rychlými čítači. Nový adaptér umožňuje snadno připojit standardní bezkontaktní senzory k rozhraní IO-Link – komunikačnímu standardu používanému na úrovni snímačů a akčních členů. Většina rozličných typů snímačů dostupných na trhu tak může využívat přednosti rozhraní IO-Link (např. možnost detekovat a diagnostikovat závady v obvodech snímačů na dálku), aniž by vyžadovaly jakoukoliv úpravu.

Adaptér s konektorovým připojením a stupněm krytí IP67 funguje jako přizpůsobovací modul, jenž umožňuje připojit k řídicímu systému až dva binární spínače nebo jeden analogový senzor. Za tím účelem má adaptér dva vstupy, oba nastavitelné jako pnp nebo npn, z nichž jeden je digitální a druhý buď analogový, nebo digitální. Měřicí rozsah analogového vstupu lze nastavit v rozmezí 0 až 20 mA, 4 až 20 mA nebo 0 až 10 V. K adaptéru lze připojit nejen bezkontaktní senzory typu Simatic PX, dodávané společností Siemens ve více než 500 různých standardních provedeních, ale i většinu senzorů běžně dostupných na trhu.

Přístroj nabízí různé funkce - mezi těmi pro úpravu signálu lze nalézt např. analogově-číslicový převod, rozpoznávání směru otáčení, sledování otáček, inverzi vstupů či měření doby sepnutí a časovače s prodlouženými impulzy. Diagnostické funkce sledují, zda v přívodech ke snímačům a v jejich obvodech nedošlo k přerušení nebo zkratu a zda jimi neprotéká nadměrný nebo naopak příliš malý proud. Adaptér se konfiguruje ve standardním vývojovém prostředí (např. Step7 – PCT Tool) s použitím současně dodávaného souboru IODD (IO-Link Device Description). Nastavit lze funkce pro úpravu signálu nebo například zadat parametry algoritmu pro výpočet středních hodnot či potlačení sepnutí.


Obr. 1: Příklad architektury IO-Link

Nový adaptér je díky svým vlastnostem vhodný zejména pro náročnější úlohy. Typickými oblastmi jeho využití jsou sledování a řízení otáček, sledování nečinnosti a skluzu či přepínání pohonů a sledování jejich rozběhu. Díky velkému počtu a šíři poskytovaných funkcí jde o přístroj použitelný na nejrůznějších typech strojů a strojních zařízení (např. ve větrných i tepelných elektrárnách, na pásových dopravnících, zkušebních zařízeních či ve velkých pohonech). Vedle toho lze při použití adaptéru v kombinaci s jednoduchými bezkontaktními senzory detekovat směr otáčení rotujících částí např. u výtahů a zvedacích zařízení, míchaček, čerpadel či větráků, sledovat skluz u řemenových nebo hydraulických pohonů apod. Protože nový adaptér rychle čítá a spíná s frekvencí až 5 kHz, je použitelný také při ovládání a regulaci chodu střásacích strojů a vibračních dopravníků. Adaptér Simatic PX130C je natolik univerzální, že není nutné v rozváděčích instalovat doposud nezbytné přídavné moduly pro měření otáček a čítání. Odpadají také zvláštní snímače pro měření rychlosti a zjišťování směru otáčení.

Odkazy & Download:
Domovská stránka společnosti Siemens
Domovská stránka společnosti Siemens v českém jazyce
Domovská stránka IO-LinkGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
TX-SAW 433MHz BOOST
Vysílač AM 433.92MHz, SAW, High power, 28dBm/15V
od 196 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007