. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hledač kovu 2
Pandatron | Hledač kovu 2 | Komentářů: 6  
Hledač kovu 2

Hledač kovu 2

Na obr. 1 je poměrně jednoduchý hledač kovových předmětů. Tento se od Hledače kovu I liší tím, že je určen spíše na hledání kovových předmětů ve zdi (trubek…).

Funkce je velice jednoduchá. První tranzistor je zapojen jako oscilátor. Potenciometry P1 a P2 se nastaví do bodu, kdy přestane kmitat. Dostane-li se do blízkosti cívky kovový předmět, tato stabilita se poruší a oscilátor se rozkmitá. Výstupní signál oscilátoru se po usměrnění přivádí na T2 s přímou vazbou na T3 – oba se otevřou a dioda D5 se rozsvítí.

Trimrem P2 se hrubě nastaví bod, kdy oscilátor „vysadí“ a potenciometrem P1 se potom částečně doladí do místa, kdy oscilátor zrovna přestane kmitat. Zenerova dioda D4 zajišťuje stabilní funkci při poklesu napětí baterie.

Jako napájení je použita 9V baterie. Jelikož obvod má minimální odběr a nepředpokládá se jeho časté používání, není potřeba ani vypínač a baterie se připojuje vždy před použitím. Navíc, kdyby se hledač delší dobu nepoužíval, baterie by se v něm vybila sama.

Cívka má 80 a 50 závitů drátem o průměru asi 0,3mm a je navinuta na feritovou tyčinku z AM přijímače. Její průměr není moc důležitý, já jsem použil asi 0,8cm. Jen je potřeba vinout jeden závit vedle druhého a pokud po sestavení obvod nepracuje, je potřeba u jedné cívky prohodit vývody.
Dosah tohoto hledače je asi 10 až 20 cm.

Náhled desky s plošnými spoji:

Originál DPS je k vytištění je ZDE (rozlišení 300dpi).GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 19. 11. 2010 v 13:54 zaslal host
Losos
Ahoj, lze vinout civka i na jine jadro krom feritove tycinky? pripadne jake byste doporucili?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Nabíječka Li-ion/Li-pol akumulátorů - PUCHRG
Moduly PUCHRG – nabíječky Li-ion a Li-pol článků představují snadné řešení pro bezpečné a rychlé nabíjení Lithium-iontových a Lithium-polymerových akumulátorů.
Skladem od 180 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007