. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Přepěťová ochrana pro datové sběrnice
13. ledna 2010 - 18:35 | Pandatron | Přepěťová ochrana pro datové sběrnice | Komentářů: 5  

Přepěťová ochrana pro datové sběrnice

Příklad komplexní ochrany (nejen) 1-Wire sběrnice, vycházející z obvodů používaných u telekomunikačních sítí.

Nejen v aplikacích se sběrnicí 1-Wire vyvstane čas od času potřeba zajistit vstup proti možnému přepětí. Jako naprostý základ, který by neměl chybět na žádném takovém vstupu, jsou diody odvádějící přepětí do napájecích sběrnic zařízení. Ty jsou následně zatíženou značnou kapacitou, která případné přepěťové pulsy, vznikající kupříkladu ze statické elektřiny, bezpečně pohltí.


Obr. 1: Základní ochrana svodem přepětí do napájecích vodičů

V situacích, kdy je potřeba vést podobnou sběrnici na delší vzdálenost, ne-li dokonce po venkovním prostranství, dochází k velkému namáhání uvedených diod. Základní informací může být i jednoduchý Záznam naindukovaného napětí při bouřce. Při silných přepěťových jevech je tak uvedená ochrana již minimálně účinná a je potřeba zajistit dokonalejší způsob ochrany.


Obr. 2: Záznam naindukovaného napětí

Na následujícím obrázku je schéma zapojení komplexní ochrany 1-Wire sběrnice, chránící zařízení před blízkými údery blesku, avšak umožňující i nadále využití napájení po sběrnici či dodržení impedance. Zapojení je složeno ze čtyř jiskřišť, třech TVS (Transient Voltage Suppressors), třech bleskojistek, jednoho varistoru a dvou 100 mA rychlých pojistek a omezovacích rezistorů.


Obr. 3: Schéma zapojení komplexní ochrany 1-Wire sběrnice
Zdroj: 1-Wire Transient Protection

Obvod se snaží odvést část energie do země, která by měla být dostupná na pinu č.2 vstupního konektoru J1. Na úplném vstupu (konektor J1) jsou proto zařazeny ideálně masivní jiskřiště, která by měla vydržet i velký proudový ráz. Následují dvě rychlé pojistky. Ty mají za úkol odpojit následný obvod v případě, kdy je napětí i po průchodu jiskřištěm stále velmi vysoké, tedy především při úderu blesku. Následuje série ochran, které se navzájem doplňují a v ideálním případě omezují konečné napětí až na 12 V.

Hodnoty použitých TVS a varistorů je potřeba volit blízko nominální provozní hodnotě sběrnice. Pro 1-Wire je tak možné použít například 12V TVS, 50V GDM (stejné jako u telefonních linek) a 18V MOV.

Uvedené zapojení je samozřejmě použitelné i pro jiné symetrické a nesymetrické typy sběrnic, případně ke komplexní ochraně libovolných vstupně/výstupních pinů.

Odkazy & Download:
1-Wire Transient Protection
Telephone line surge protection
United States Patent - Optical line protection device and optical line protection method
AC Power filter and phone line filter (homemade circuit breaker)
Telephone Lightning & Surge ProtectionGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (5):

Zobrazit starší 30 dnů (5)...

host
5. Dne 18. 11. 2010 v 17:15 zaslal host
ochrana
Zdravím,
chtěl bych se zeptat co je za součástku označené GDT a SG ?
Dík. odpověd bych prosil na mail: vaclav777@seznam.cz


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Bluetooth modul BTM-112
BTM-112 je snadno dostupný Bluetooth modul výrobce Rayson.
Skladem od 208 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007