. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Hledač elektrického vedení 2
Hledač el. vedení 2

Hledač el. vedení II.

Od prvního zapojení se tento hledač elektrického vedení pod omítkou vyznačuje vetší citlivostí a hlavně by měl fungovat na první zapojení.

Hledač je vlastně citlivý zesilovač, který zesiluje a reprodukuje v připojených sluchátkách síťový brum, přenášený kapacitní vazbou z hledaného vedení.
Zesilovač hledače je dvoustupňový. První stupeň s velkým vstupním odporem je osazen tranzistorem typu JFET (BF245). Druhý stupeň obsahuje obyčejný bipolární tranzistor v zapojení se společným emitorem. LED zapojená v emitoru druhého tranzistoru určuje jeho pracovní bod a svítí trvale – lze ji proto použít jako indikátor zapnutí přístroje.
blízkost hledaného vedení je indikována brumem ve sluchátkách, zapojených v kolektorovém obvodu druhého tranzistoru. Vyhoví jakákoli běžná sluchátka od walkmana s impedancí kolem 30R. Konektor pro sluchátka (zásuvka Jack 3,5 stereo) musí být stereofonní a musí být zapojen tak, aby obě sluchátka byli zařazeny v sérii.
Přístroj je napájen 9V baterií ze které odebírá asi 5,5mA. Napájení se zpíná miniaturním spínačem S.
Jako zkušební hrot je použit hřebík, který z použité krabičky vyčnívá 15 až 20 mm. Vstupní JFET není nijak chráněn, proto není radno dotýkat se hrotem kovových předmětů. I tak je vhodné umístit ho do objímky pro případnou snadnější výměnu.
Hledač nemá žádné nastavovací prvky a měl by tedy fungovat na první zapojení.
co se týká citlivosti, je tak citlivý, že kromě vyhledávání síťových vedení může sloužit i k indikaci elektrosmogu.


Obr. 1: Schéma zapojení


Obr. 2: Elektronika


Obr. 3: Komplet v krabičce od bonbonu TicTac

 GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (29):

Zobrazit starší 30 dnů (29)...

host
29. Dne 07. 04. 2016 v 13:58 zaslal host
Destička
Nemohl by sem někdo dát obrázek té samotné destičky ? jak a kde co má bejt zapojeno a kudy ty cestičky vedou ? mám to jako ročníkovku a sám to asi nevymyslím :) zkoušel jsem dělat http://pandatron.cz/?112&hledac_elektrickeho_vedeni ale toto nějak nefungovalo nevím proč bylo to zapojené tak jak mělo a nic :/ takže bud byla chyba v tom že jsem v elektru dostal špatné náhrady za ty tranzistory nebo nevím děkuji za rady popřípadě za obrázek s těmi cestičkami jak je na odkazu


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Anténa GPS 2J431 - SMA
Aktivní GPS anténa 2J431 s SMA konektorem
Skladem od 223 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007