. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Spektrální analyzátor s AVR
26. ledna 2010 - 16:05 | Pandatron | Spektrální analyzátor s AVR | Komentářů: 16  

Spektrální analyzátor s AVR

Jednoduchá konstrukce audio spektrálního analyzátoru s obvodem AVR a řadou doplňkových funkcí.

Konstrukce spektrálního analyzátoru pro audio pásmo s obvodem AVR představuje již druhou verzi, pocházející z webu http://diy.elektroda.eu. Kromě základního zobrazení frekvenčního pásma je k obvodu možné připojit jednoduchou klávesnici pro pohodlné nastavení základní vlastností. Mezi ně lze zařadit jas displeje, citlivost systému i změnu zobrazení. Navíc jsou veškerá nastavení ukládána do interní paměti eeprom a v neposlední řadě je možné zvolit i frekvenci vzorkování.


Obr. 1: Prototyp osazené desky analyzátoru

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je převzaté schéma zapojení spektrálního analyzátoru.


Obr. 2: Schéma zapojení

Celé zapojení je složeno pouze ze dvou základních integrovaných obvodů. Prvním je naprogramovaný mikrokontrolér ATmega8 (IC1), taktovaný krystalem 16 MHz (Q1), starající se o snímání analogového napětí, jeho vyhodnocování a zobrazení na připojeném LCD displeji (konektor JP5). Druhým základním obvodem je čtyřnásobný OZ typu LM324N, majícím za cíl zesílit vstupní nízkofrekvenční signál a přivést na dva vstupy interního ADC převodníku mikrokontroléru.

Pro zobrazení výsledného spektra je určen klasický řádkový znakový displej s řadičem HD44780 a kompatibilním. Displej je připojen ke konektoru JP5, přičemž k dispozici je několik verzí programu pro mikrokontrolér, podle velikosti displeje. Jako nejvhodnější je však fluorescenční typ 4 x 20 znaků.

Konektor JP1 je určen pro připojení základních ovládacích prvků analyzátoru. Napájecí napětí, přiváděné na konektor JP4, může být v rozmezí cca. 7 až 15 V DC. V aplikaci je dále stabilizováno klasickým obvodem 7805 na hodnotu 5V a symetrické napětí pro vstup OZ je získáno z jednoduchého odporového děliče (R6, R14).

Konstrukce:
Celý audio spektrální analyzátor je sestaven na jednostranné desce plošnými spoji podle následujícího obrázku.


Obr. 3: Rozmístění součástek

Výrobní podklady i více informací ke stavbě je k dispozici na webové stránce autora konstrukce, případně v archivu uvedeném na konci článku.

V uvedeném archivu jsou dostupné i zdrojové kódy, napsané v jazyce Basic, včetně souborů BIN a HEX. Dostupné jsou verze pro displeje typu 2 x 16, 2 x 20, 2 x 24 a 4 x 20 znaků.

Na následujícím videoklipu je uveden příklad funkce spektrálního analyzátoru při použití fluorescenčního displeje:

Stáhněte si prosím Flash Player pro přehrávání videí.

Závěr:
Uvedená konstrukce představuje základní využití algoritmu pro real-time zobrazení nízkofrekvenčního spektra. Podpora celé řady displejů umožňuje snadnou realizaci i ze šuplíkových zásob. Na webové stránce autora konstrukce je k dispozici kompletní návod na stavbu i postup nastavení a kalibrace analyzátoru.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
ATmega8 Spectrum Analyzer
Dokumentace a program pro MCU - DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (16):

Zobrazit starší 30 dnů (16)...

host
16. Dne 12. 09. 2011 v 13:30 zaslal host
displej 8x2
zdravím, rád bych se zeptal, kde se dá sehnat program pro avr na displej 8x2... děkuji. J.Š.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007