. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Svět zasáhne křemíkový boom
28. ledna 2010 - 15:23 | Pandatron | Svět zasáhne křemíkový boom   verze pro tisk

Svět zasáhne křemíkový boom

Globální polovodičový trh je podle analytiků připraven na svůj boom. Podle některých odhadů by se měla prodejnost polovodičových čipů zvýšit o 20% v průběhu následujících dvou let, podle jiných odhadů by to však mohlo být až 30% v průběhu jediného roku. Ve své zprávě to uvedl Malcolma Penn, hlavní analytik a zakladatel britské společnosti Future Horizons zaměřující se na analýzu trhu.

Vedoucí analytik Penn je tak přesvědčen, že přetrvávající nedostatek kapitálových výdajů ve výrobních kapacitách bude stát za nedostatkem výrobních prostředků, čímž by po deseti letech klesajících cen mohlo konečně dojít k obratu. To by spolu s celosvětově doslova nenasytnou poptávkou po elektronických zařízeních mohlo zapříčinit rozhodně více než 10% nárůst výroby, jako odpovídající reakci na bouřlivě rostoucí poptávku. Uvedl Penn na jednodenním semináři o perspektivách globálního polovodičového trhu.

"Vstupujeme do roku 2010 se čtyřmi proudy apokalypsy, které jsou nyní sladěny a vedeny v pozitivním směru. Existují důkazy o postupném zotavování globální ekonomiky a to především s využitím silné poptávky bez dřívějších zásob, způsobených omezenou výrobní kapacitou a nedostatečnými investicemi do výrobních prostředků," říká Penn a dodává "V roce 2009 byl globální polovodičový trh oběť, nikoli příčina recese."

Podle představených čísel a skutečnosti, že i v současné době jsou jakékoliv investice do technologií stále značně omezovány, není předpoklad pro rychlý nárůst trhu. K většímu rozhodnutí by mělo dojít až v průběhu druhé polovinu roku 2010, což však přímo zajišťuje minimálně dva roky silného růstu, zapříčiněného vysokou poptávkou. Podle Penna by se tak v technologiích mělo jednat doslova o křemíkový boom, který nikdo z nás nepamatuje a který se jen tak nezopakuje.

Podle Penna je reálná hodnota růstu polovodičového trhu minimálně 22% za rok, přičemž na semináři opakovaně zdůraznil, že je téměř nemyslitelné, aby i nadále docházelo k poklesu výroby. Jediný faktor, který by mohl odvrátit očekávaný boom je zásadní globální katastrofa, podobná hospodářskému poklesu, který svět postihl v letech 2008 a 2009. Jelikož však v tuto chvíli neexistuje prakticky žádný předpokládaný faktor, který by tomu mohl být příčinou, je velice reálný až 30% růst v následujícím roce.

Nicméně je jasné, že přesné načasování cyklu celosvětového růstu polovodičového a elektrotechnického průmyslu je téměř nemožné a další týdny či měsíce mohou přinést jiná čísla.

Více informací na: http://www.futurehorizons.comGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk
Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007