. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Z opuštěné továrny uprostřed města je high-tech centrum výzkumu a podnikání

Z opuštěné továrny uprostřed města je high-tech centrum výzkumu a podnikání

Rumburk otevírá vědeckotechnický park pro lehčí průmyslové obory. Z opuštěné továrny uprostřed města je high-tech centrum výzkumu a podnikání.

logo OPPIVědeckotechnický park se dnes slavnostně otevřel v severočeském Rumburku. „Výstavba parku přišla na necelých sto milionů korun, více než 73 milionů přitom zaplatí Evropská unie,“ zdůrazňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest, jejímž prostřednictvím park dotaci získal.

logo EEIPark se zaměří především na stomatologii, optomechaniku a na obnovitelné zdroje energie. Že by si park své klienty nenašel, o to jeho ředitel Martin Sedlár strach nemá: „Už teď je vědeckotechnický park obsazený z plných čtyřiceti procent. Zatím u nás sídlí pět firem. Jednáme ale s dalšími a nejméně u jedné společnosti jsme už jen kousek od podpisu smlouvy.“

Vědecko-technický park Rumburk v centru města nahradil chátrající areál bývalé textilky BYTEX. Dvě ze tří historických budov prošly rozsáhlou přestavbou, namísto třetí vyrostla úplně nová stavba. „Ta továrna tu s námi byla už skoro sto let. Podařilo se nám ji citlivě zrekonstruovat, zachovali jsme i původní komín. Žádné problémy s rekonstrukcí brownfieldu jsme neměli – snad jenom to, že továrna stojí přímo v centru města, takže jsme museli dávat o to větší pozor na hluk nebo nepořádek,“ dodává Sedlár.

Vzhledem k tomu, že park stojí uprostřed města, chce se podle svého ředitele zaměřit především na lehčí průmyslové obory. Významné zastoupení v něm bude mít například stomatologie: „Moderní stomatologie zažívá veliký boom a každý rok se objevují nové revoluční technologie. Trendem dneška je neinvazivní, bezbolestná a estetická stomatologie. S parkem spolupracujeme i na jednom výzkumném projektu, jehož cílem jsou kvalitnější, biokompatibilní zubní implantáty, založené na využití nanotechnologií. Máme ambiciózní společný cíl – učinit zdejší vědeckotechnický park centrem pokroku v oboru stomatologie, v národním i evropském kontextu,“ říká Tomáš Košumberský, prezident České stomatologické akademie, která sídlí právě v Rumburku.

„S parkem jsme navázali spolupráci již během jeho výstavby, a proto jsou dnes naše záměry velmi konkrétní. Budeme zde rozvíjet naše současné aktivity – vzdělávání odborné stomatologické veřejnosti v moderních technologiích, i popularizaci oboru stomatologie mezi laiky,“ dodává Košumberský

V parku bude mít své výzkumníky také společnost Dioptra, která v nedalekém Turnově už přes sto let vyrábí optické prvky všeho druhu. „V Rumburku budeme vyvíjet a ověřovat funkčnost různých úprav povrchů. Zatím tu máme tři výzkumné projekty. Zaprvé je to vysoce kvalitní antireflexní systém tenkých vrstev – BBAR, pak tu zkoušíme nově vyvinutý Edge-filter, který propouští jen určitou část viditelné části spektra, zatímco zbytek spektra odráží; a nakonec je to naše studené zrcadlo, Cold Mirrors, které propouští IR paprsky a odráží viditelné světlo. Pokud jste třeba někdy byli u zubaře, pak jste si určitě všimli, že to světlo nad vámi je sice hodně jasné, ale vůbec nepálí – a toho je možné dosáhnout také studeným zrcadlem,“ vysvětluje Oldřich Mlejnek, technický ředitel společnosti Dioptra.
Pomoc z Bruselu

Vědeckotechnický park Rumburk získal podporu z evropského programu Prosperita, který byl součástí Operačního programu Průmysl a podnikání. „Byl to jediný úspěšný projekt z Ústeckého kraje z tohoto programu," vysvětluje Alena Chodovská, ředitelka kanceláře agentury CzechInvest pro Ústecký kraj. „Park bude zastřešovat podnikatelský inkubátor, inovační centrum i centrum pro transfer technologií."

„Kdokoli se v této oblasti pohybuje, ví, že soukromým firmám se dnes peněz na výzkum prostě nedostává. Proto pro nás byly evropské finance naprosto zásadní a bez nich bychom vědeckotechnický park dnes neotevírali,“ přiznává Martin Sedlár.

„Program Prosperita podpořil v letech 2004 až 2006 celkem 32 vědeckotechnických parků, inovačních center, podnikatelských inkubátorů a dalších obdobných zařízení. Celkem na jejich založení Evropská unie přispěla 1,6 miliardami korun. Přidělené dotace podpoří vznik a provoz více jak 31 700 m2 vědeckotechnických parků a 30 000 m2 podnikatelských inkubátorů. Na této ploše bude mít sídlo více než 530 inovativních firem a vznikne díky tomu 2 200 nových pracovních míst,“ dodává Alexandra Rudyšarová.

Prosperita pokračuje i v aktuálním evropském programovacím období pro roky 2007 až 2013 jako součást Operačního programu Podnikání a inovace. Finance z ní prostřednictvím agentury CzechInvest zatím získalo celkem osm projektů, především z Jihomoravského a Zlínského kraje.

Odkazy & Download:
Domovská stránka CzechInvestu
ČR potřebuje dvojnásobek absolventů mikroelektroniky
CzechAcceleratorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232F - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
Skladem od 290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007