. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Prostý čítač s LED displejem
Prostý čítač s LED displejem

Prostý čítač s LED displejem

Pavel Karásek

Předkládám vcelku jednoduché schéma univerzálního čtyřmístného čítače.

Toto zařízení je určené k počítání čehokoliv. Od počítání otáček až po nejrůznější počítání impulsů. Signál je přiváděn na vstup čítače 7490. Ten posílá vstupní signál dále v BCD kódu do převodníku D147. Převodník dále rozsvěcuje jednotlivé segmenty displeje. Zařízení není nutné nijak nastavovat a pracuje na první zapojení. Pokud se rozhodnete na vstup použít tlačítko pak budete muset zařadit ještě R-S klopný obvod. Důvod je jednoduchý. Každý kontakt či tlačítko se po sepnutí ještě několik milisekund chvěje to znamená že vytvoří hned několik impulsů najednou. Všechny tyto impulsy čítač napočítá a tím znehodnocuje přesný součet impulsů. Tlačítkem Reset se celý čítač vynuluje a počítá znovu od nuly. Co se týče displeje,můžete použít jakýkoli LED displej. Jelikož se jedná o obvody TTL musí být napájecí napětí přesně 5V. Každý IO má ještě své vlastní napájení jak je popsáno na schématu.

Pavel Karásek - worlik@centrum.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 19. 03. 2009 v 09:11 zaslal host
hodiny
Zdarec, hele mám takovej problém. Postavil sem si digitronové hodiny,ale mám problém s děličkama kmitočtu a potřeboval bych zjistit, jaký kmitocet je na jejich výstupech. Tohle schema by mohlo nahradit osciloskop. Jo a prosím poraď jak naložit s tou 4093. Dík Mira


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007