. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Logická sonda
12.6. | Pandatron | Logická sonda | Komentářů: 3  
Logická sonda

Logická sonda

Každý dobře ví, že při stavbě elektronických zařízení vznikají problémy při oživování. Proto je vhodné doplnit si domácí dílnu pomůckami, které pomohou vzniklé závady lokalizovat. Výbornou pomůckou pro konstruktéry obvodů, využívajících logických IO, je logická sonda.

Logická sonda je zařízení, jímž lze kontrolovat logické úrovně v testovaném obvodu. Pro obvody postavené na bázi logiky TTL platí, že:
- signál má úroveň log. 1 (neboli H), je li jeho napětí větší než 2 V,
- signál má úroveň log. O (neboli L), je li jeho napětí menší než 0,8 V.
Po mnoha pokusech s různými zapojeními se ukázalo jako optimální řešení na obrázku.

Sonda rozpozná logické úrovně O a 1. Navíc upozorňuje na výskyt přechodů mezi těmito úrovněmi. Vzhledem k použitým součástkám ji lze použít až do kmitočtu vstupního signálu
40 MHz. Zapojení na obr. 1 lze rozdělit na dvě části. Část první, obsahující IO 74LS04, zajišťuje indikaci stabilních úrovní O a 1. Část druhá indikuje pomocí klopného obvodu 74LS123 přechody mezi úrovněmi O a 1. Jako zobrazovací prvek je netradičně použita sedmisegmentovka. Není to jen konstruktérská rozmařilost, ale zobrazení úrovní sedmisegmentovkou má své podstatné výhody, jak je patrné z obr. 2. Černě vyplněné segmenty jsou rozsvícené. Se sondou lze při troše cviku odhadnout i průběh signálu. Sonda tedy v jednoduchých případech nahradí osciloskop.
Stavebnici sondy, obsahující kompletní sadu součástek, desku s plošnými spoji, osazovací předpis, spojovací vodič a krokosvorky zasílá na dobírku zásilková služba ELCO spoi. s r. o., Smetanova 992, 755 01 Vsetín, tel./fax: 0657/83 30. Cena stavebnice je 98,-Kč plus poštovné. Firma si vyhrazuje právo na zasílání ekvivalentů součástek uvedených ve schématu.

Pozn. redakce: Vzhledem ke své jednoduchosti sonda neumožňuje rozlišit neurčitý stav, tj. napěťové úrovně mezi 0,8 až 2 V. Rozhodovací úroveň hradel TTL v provedení LS je 1,1 až 1,4 V. Proto bude-li se vstupní napětí pohybovat v rozmezí neurčitého stavu, což téměř vždy signalizuje nějakou závadu, nemusí být tato závada vůbec odhalena. Naopak velmi výhodná je možnost přibližné indikace střídy signálu.

Amatérské Rádio 12/94GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 08. 12. 2008 v 20:45 zaslal host
Bez titulku
Prosím nemáte někdo návrh DPS v šuplíku ? a můžete ho dát na Pandatron ? díky


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48X
Levnější varianta univerzálního vývojového kitu s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodná jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 545 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007