. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bezdrátový hlídač teploty do skleníku s hlasovým výstupem
Bezdratovy hlidac teploty do skleniku s hlasovym vystupem

Bezdrátový hlídač teploty do skleníku s hlasovým výstupem

Taky řešíte ten problém: Venku se rapidně oteplilo a vy nevíte jaká je právě teplota ve vašem skleníku, nevíte jestli už vstát a jít odevřít větrací okna a dveře aby se vám tam kytičky neusmažily a nebo zapomenete co se právě venku děje, protože jste doma do něčeho zabráni. Úkolem tohoto zařízení je aby se vám přesně tohle nemohlo stát.

Vysílací jednotka
Vysílací jednotka je řešena dost složitě to kvůli faktu, že je napájena akumulátorem, který je automaticky dobíjený ze solárního panelu. Zapojení sepne komparátor až když napětí na panelu stoupne nad 2V znamená to, že nastal den. Když překročí napětí na panelu napětí akumulátoru, sepne se dobíjení a to stabilizovanýma 6V. V zapojení je měnič napětí MC34063 na 15V, které musíte nastavit trimrem 100k, ale pozor měnič to může vytáhnout až na 75V! i když budete měnič nastavovat mimo ostatní zapojení bacha na elektrolyty jsou na 16V! Z měniče to jde do stabilizátorů napětí a z těch se napájí zbytek zapojení. Napájení různých částí zařízení není řízeno jenom komparátory, ale i časovačem 555 (CMOS). Přibližně 73s se dobíjí akumulátor a 3s probíhá měření teploty a případné vysílání pokud se teplota nepohybuje v přednastaveném rozsahu a celé se to dokolečka opakuje, než nastane noc a napětí na panelu klesne pod výše uvedené úrovně. Tak to bychom měli napájecí, dobíjecí a řídící část.
Měřící část se skládá z teplotního čidla LM335 a z okénkového komparátoru tvořeného dvěma operačními zesilovači TL074. Tento komparátor ovládá 3 LED diody. Ta horní svítí jen v případě že teplota je nižší než má být. Prostřední LED svítí, když je vše v pořádku a teplota je někde v přednastaveném okénku. Pro skleník je ideální teplota od 20°C do 30°C. No a spodní dioda svítí pokud teplota klesne níž než má. Okénko se nastaví trimrama v zapojení komparátoru (100R a 500R). Do vysílacího modulu s nosnou frekvencí 433,92MHz jde invertovaný signál z komparátoru takže vysílač vysílá jen v případě že teplota opustí vámi nastavené okénko. Z vysílače putuje VF signál do zesilovače, který jej zesílí o 12dB, aby mělo zařízení větší dosah.

Přijímací jednotka
Přijímací jednotka začíná běžným přijímacím modulem. Signál z něho řídí spínací prvek mosfet konkrétně IRF520, ten spíná LED diodu ke které je paralelně zapojený kondenzátor aby LED svítila až do chvíle kdy zase přijde signál z vysílací jednotky, když signál nepřijde kondenzátor se vybije a LED zhasne, znamená to že je teplota pořádku. Mosfet spíná ještě katalogové zapojení audiopaměti ISD1400, do které si nahrajete pomocí tlačítka REC varovnou hlášku třeba: Teplota ve skleníku není optimální. Tlačítkem PLAYL se ukončí spuštěné přehrávání hlášky vysílačem.
Pro rádový přenos nemusíte použít kupované moduly postavte si je sami!
A ještě upozornění na závěr: Zapojení jsem ještě nestavěl takže nemůžu zaručit že přesně to co vidíte na schématech opravdu funguje, přesto bylo zapojení pečlivě kontrolováno takže by v něm být chyba opravdu neměla a kdyby náhodou jste něco našli napište mi prosím ICQ.

Honza M. - Jan.Matlas@seznam.cz ICQ:364-799-145GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (8):

Zobrazit starší 30 dnů (8)...

host
8. Dne 14. 04. 2009 v 12:53 zaslal host
Bez titulku
postavil to někdo?


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
WIZ107SR-TTL
Převodník TCP/IP <-> TTL UART s 3,3V úrovněmi a RJ45 konektorem.
Skladem od 650 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007