. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Fázové zpoždění zvyšuje kvalitu 3D zvuku
18. února 2010 - 7:59 | Pandatron | Fázové zpoždění zvyšuje kvalitu 3D zvuku | Komentářů: 2  

Fázové zpoždění zvyšuje kvalitu 3D zvuku

Článek popisuje vznik transaurálních přeslechů, způsobených reproduktory umístěnými blízko u sebe a jejich eliminaci pomocí fázového posuvu.

Aplikační poznámka firmy Maxim přibližuje možnost využití fázového posuvu pro dosažení 3D zvukového efektu. Aplikace je využitelná v běžných situacích při poslechu hudby z reproduktorů či sluchátek, přičemž praktická realizace je uvedena s použitím obvodu sluchátkového zesilovače typu MAX9775.


Obr. 1: Blokové schéma zvukového pole pro stereofonní zvuk s fázovým posuvem

Skutečně stereofonní poslech je obvykle možný pouze při velké vzdálenosti použitých reproduktorů. Celá řada spotřebních aplikací, jako jsou kapesní počítače, notebooky, mobilní telefony či přenosné herní konzole, je však nucena pracovat s velmi malou vzdáleností mezi integrovanými reproduktory. V těchto případech je poslech rušen výrazným podílem signálu levého reproduktoru pronikajícího do pravého ucha a opačně, tedy signálu pravého reproduktoru pronikajícího do levého ucha posluchače. Eliminace tzv. transaurálních přeslechů je technika, umožňující navození vjemu minimálně čtyřnásobné vzdálenosti reproduktorů v porovnání s jejich skutečnou pozicí.

Bohužel právě naprostá většina komerčních zařízení, které umožňují rozšířený 3D poslech, však nezohledňuje všechny základní informace, potřebné k vytvoření plně prostorového zvuku. Multimediální systémy ve většině případů používají techniku HRTF, sestávající z jednoduchých obvodů fázového posuvu, které u posluchače produkují rozšířený prostorový vjem. Tak jsou i blízko sebe umístěné reproduktory vnímány jako oddělené a umístěné v mnohem větší vzdálenosti.


Obr. 2: Odezva uvedeného obvodu při 90° fázovém rozdílu ve frekvenčním pásmu 1kHz až 10kHz

Více viz. Aplikační poznámka Phase delay enhances 3D audio od Roberta Nicoletti, aplikačního inženýra.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů

Phase delay enhances 3D audio
MAX9775 - 2 x 1.5W, Stereo Class D Audio Subsystem with DirectDrive Headphone AmplifierGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...

host
2. Dne 03. 03. 2010 v 16:40 zaslal host
Bez titulku
To jsou jen levná kouzla, nejlepší je stejně vždy kvalitní reproduktor. Asi jako i rádií, kde nejlepším zesilovačem je anténa.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PXC72 - Vývojový modul pro XC9572XL
Malý vývojový modul pro CPLD XC9572XL společnosti Xilinx. Na modulu je umístěn i regulátor, generátor hodin, tlačítko a čtyři LED.
Skladem od 398 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007