. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
SoC v roce 2020: Pokroky technologie mění způsob našeho života

SoC v roce 2020: Pokroky technologie mění způsob našeho života

Pokračování série příspěvků Vision of 2020, majících za snahu zmapování technologií v roce 2020 očima těch nejpovolanějších. Tentokrát na téma pokroků technologie v podobě SoC.

Protože Mooreův zákon nebude vykazovat do roku 2020 žádné zpomalení v oblasti hustoty tranzistorů, lze očekávat, že návrháři obvodů vytvoří ještě složitější systémy na čipu (SoC) v porovnání s dnešními, již tak složitými systémy SoC. Vzhledem k tomu, že se nebude výrazně měnit kmitočet a napětí v důsledku vyzařované energie a tepla, je zřejmé, že vyššího výkonu musí být dosaženo prostřednictvím heterogenního spojení procesorů s vysokým stupněm paralelního chodu.

Cena vývoje takovýchto systémů SoC bude vyžadovat, aby je bylo možno opakovaně využívat pro více oblastí. Aby toho bylo dosaženo, vlastní funkčnost systému SoC bude definována především programovými prostředky. Už jsme toho svědky u procesorů pro zpracování digitálních signálů, kde jsou tyto funkce implementovány prostřednictvím programových prostředků, namísto pevných bloků technických prostředků. U systému SoC bude vnější rozhraní, včetně radiové technologie a komunikačních protokolů, rovněž definováno programovými prostředky.

Tento přístup klade obrovský důraz na programové prostředky – nejen ve smyslu pouhého objemu vložených programových prostředků, které poběží v systému SoC v roce 2020 – ale také v důsledku toho, jak pokročilé nástroje budou požadovány pro modelování komplexních systémů, jejich návrh, implementaci, úpravy a ladění. Budou zapotřebí nové programovací jazyky, vývojové metody a rozšíření i koncepce OS pro lepší podporu paralelního zpracování spolu se stabilním prostředím, kde programové prostředky od různých výrobců mohou spolu bez problémů existovat a spolupracovat.

I nadále bude důležitá spotřeba, výkon a plocha, kromě toho budou zákazníci klást důraz na ochranu svých investic do programových prostředků a budou požadovat platformy SoC, které abstrahují a virtualizují návrh prostřednictvím nástrojů, jež zvládají a ukrývají složitost. Dodavatelé, kteří budou moci nabídnout neodolatelné programové platformy, budou těmi nejúspěšnějšími.

Co budeme dělat s celou tou kapacitou zpracování dat? Zvyšováním výkonu budeme moci řešit problémy, které dosud nebylo praktické řešit z hlediska ceny, výkonu a plochy DPS. Nebo mohou nové prvky směřovat k mimořádně nízké spotřebě a k miniaturizaci.

Je jistě těžké předvídat budoucnost, ale základní technologický pokrok předpokládaný v roce 2020 rozhodně změní způsob našeho života. Všudypřítomné komunikační prostředky prostřednictvím programově definovaného rádia vezmou v potaz naše místní prostředí pomocí vysoce adaptivních a cenově přiměřených algoritmů, zboří hranice dané vzdálenostmi a tím umožní lidem přístup k jejich světu kdykoli a kdekoli. Tato automatizace bude částečně umožněna prostřednictvím sítí čidel. Tak například snímače prachu v koberci spustí vysavač. V nemocnicích budou pacienti monitorováni od jejich přijetí až do jejich propuštění, přičemž informace budou inteligentním způsobem zpracovávány a automaticky sladěny.

Příští generace technologie rozpoznávání řeči a porozumění přirozenému jazyku změní způsob, jak budeme přistupovat ke strojům. Ne jenom k našim PC a mobilním přístrojům, ale také k našim autům, našim systémům pro domácí zábavu a k bankomatům. Nebudeme muset mluvit do nějakého speciálního zařízení; stačí jen hlasitě říct „Je tu horko!“ a spustí se klimatizace. Setkáme se také s dobýváním informací nejen ve formě vyhledávání textů, ale také ve formě obrazových a zvukových záznamů, které budou vycházet z kontextu a porozumění přirozenému jazyku.

V lékařských aplikacích budou pokroky ve zpracování obrazu zachraňovat životy, a zlepšovat celkovou kvalitu života. Robotika a technologie virtuální reality nám nabídnou nové živé zážitky – od výuky pilotů, přes provádění chirurgických zákroků, až po interaktivní hry a filmy.

O autorovi:
Bill odešel nedávno od TI do důchodu. V Texas Instruments byl hlavním technickým vedoucím útvaru systémů a programové architektury pro skupinu systémů DSP procesorů. Je držitelem několika patentů, je členem několika technologických poradních orgánů, a byl spoluzakladatelem společnosti Telogy Networks, která byla první v oblasti telefonování přes Internet (Voice over IP). Bill získal titul BS v elektrotechnice na Stevens Institute of Technology a titul MS v počítačových vědách na Johns Hopkins University.

Autor: Bill Witowsky, TI Senior FellowGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO4R - USB - 4x relé + 4x vstupy
Modul PUSBIO4R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 735 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007