. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Návrh vektorového signálového generátoru
25. února 2010 - 18:48 | Pandatron | Návrh vektorového signálového generátoru | Komentářů: 2  

Návrh vektorového signálového generátoru

Vektorový signální generátor kombinuje výkon DSP jádra signálového procesoru a rychlého DAC pro generování komplexních RF signálů s využitím jedné ze dvou základních konverzních technik.

Vektorové signální generátory (VSG) jsou určeny k vytváření komplexních RF signálů s využitím jedné ze dvou základních konverzních technik: heterodynní nebo přímé. Heterodynní přístup využívá blok digitální konverze pro vytvoření digitální mezifrekvence (IF), která je převedena na výsledný signál pomocí jednoho digitálně/analogového - DAC převodníku a jedno- či vícestupňového směšovače. Technika DCA - Direct Conversion Architecture je často aplikována v moderních vektorových signálních generátorech a to především díky jednoduchosti a účinnosti designu. Dva DAC jsou poté využity na vytvoření analogových signálů I a Q, které jsou dále směšovány s místním oscilátorem na produkci dvou, vzájemně fázově o 90° posunutých signálů. Takto přeložené základní signály jsou dále sloučeny pro vytvoření výsledného RF signálu.


Obr. 1: Interaktivní blokový diagram vektorového signálového generátoru

Základní systém zahrnuje:

Digital Signal Processing:
V rámci VSG je vytvoření základního signálu realizováno softwarovou implementací v obvodu DSP. DSP je schopen pracovat s funkčními požadavky na zpracování signálu algoritmy, potřebnými pro požadovanou funkci a zároveň nabízí flexibilitu ve vlastnostech generovaného signálu. V závislosti na použitém software, umožňuje jednotný hardware generování základního signálu podle různých komunikačních a bezdrátových norem. Mezi typické funkce, vykonávané v DSP, patří kanálové kódování, kódování Forward Error Correction, Constellation Mapping, Modulation, Standards-based Data Framing, Channel Impairment Generation a mnoho dalších druhů fyzické vrstvy pro zpracování signálu. DSP je navíc často využíván k provádění kontrolních funkcí, jakož i ke zpracování vybraných funkcí vyšší vrsty použitého protokolu.


Obr. 2: Blokové schéma velice výkonného DSP typu TMS320C6472-700 se šesti jádry C64x+

Baseband / IF:
Vysokorychlostní obvody DAC s vynikající linearitou, šumem, přeslechy a PLL fázovým šumem jsou rozhodujícími prvky celého VSG. Tyto DAC již ve svém pouzdře obsahují interpolační filtry typu FIR, které jsou konfigurovatelné na dolnofrekvenční či hornofrekvenční režim a umožňují výběr vyššího řádu výstupního spektrálního obrazu. Některé umožňují přímou produkci komplexního i reálného produktu.


Obr. 3: Blokové schéma DAC typu DAC5682Z s analogovou šířkou pásma 1000 MHz

RF Upconversion:
Místní oscilátor poskytuje programovatelný signál s nízkým fázovým šumem, pro možnost směšování s analogovými signály I a Q, vytvořenými prostřednictvím DAC. I/Q modulátor poté zajišťuje konverzi těchto komplexních modulovaných signálů ze základního pásma, příp. IF, přímo do RF oblasti. V neposlední řadě jsou signály vedeny výkonovým RF zesilovačem a pásmovým filtrem.


Obr. 4: Blokové schéma IQ modulátoru typu TRF370417 s šířkou pásma 50 MHz až 6 GHz

Power Management and Conversion:
Vektorové signální generátory existují v řadě provedení, jako jsou přenosné a modulární (nebo základnové) verze. Výsledné provedení hraje důležitou roli při stanovování požadavků správy napájení a typu zdroje. Například mnoho VSG založených na mikropočítačové architektuře využívá pro zobrazení LCD displej a ve funkci správy napájení obvody známé z architektury přenosných počítačů. Ostatní generátory jsou provozovány z baterií pro snadné mobilní použití v oblasti služeb. Texas Instruments nabízí řešení pro správu napájení pro každý z uvedených typů, včetně návrhového nástroje.

Více informací o návrhu vektorového signálového generátoru, včetně konkrétních prvků, naleznete v odkazech a v interaktivním blokovém diagramu na stránce Texas Instruments: http://focus.ti.com/docs/solution/folders/print/743.html.

Odkazy & Download:
Domovská stránka firmy Texas Instruments
Domovská stránka firmy Texas Instruments v českém jazyce
Přehled distributorů

Vector Signal Generator
TMS320C6474 SERDES Implementation Guidelines
TRF3703xx Quadrature Modulators Improve Spurious Emission and Save Power in TDD
Phase Noise Performance and Jitter Cleaning Ability of CDCE72010
Power Management Guide 2010
Featured Signal Chain and Power Management Product Guide
Communications Infrastructure Solutions Guide 1Q2010GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (2):

Zobrazit starší 30 dnů (2)...Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232E - Převodník USB / sériový port (UART), modul
Kompaktní a jednoduše použitelný modul datového převodníku do USB portu.
Skladem od 199 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007