. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Detektor elektromagnetického pole
7.listopadu 2007 | mirra18 | Detektor elektromagnetického pole | Komentářů: 26  
Detektor elektromagnetickeho pole

Detektor elektromagnetického pole

Nejen v parapsychologii je dobré znát intenzitu elektromagnetického pole. Elektromagnetické pole se vyskytuje takřka všude (výjimkou je Faradayova klec, kde je částečně odstíněno – dokonalé odstínění neexistuje), zvýšenou intenzitu lze registrovat u elektrického vedení, transformátorů či elektráren. V literatuře se můžeme zjistit, že např. při setkání s UFO či kulovým bleskem dochází rovněž ke zvýšené intenzitě elektromagnetického pole. K registraci elektromagnetického pole slouží právě zde popsaný přístroj

Popis funkce
Srdcem celého zapojení je Io1 LM 3914, který obsahuje deset komparátorů, ty ovládají deset výstupů pro led. Každý komparátor má jeden vstup připojen na vstup napětí přes vnitřní zesilovač a druhý vstup je připojen na určité místo v odporovém řetězci. Oba konce odporového řetězce jsou vyvedeny na vývody 4 (Rlo) a 6 (Rhi). Pin 4 je připojen na záporný pól napájení, to zaručí indikaci napětí od nuly. Pin 6 je spojen s výstupem referenčního napětí o hodnotě 1,25V proti pinu 8 a připojen přes rezistor R2 na záporný pól napájení. Znamená to, že led dioda D1 se rozsvítí při napětí 1,25V, jednotlivý krok mezi led diodami bude činit 125mV. A to je přímo ideální pro měření elektromagnetického pole, které málokdy dosahuje vyšších hodnot.

Připojením pinu 9 na napájecí napětí se změní mód provozu z bodového na páskový, znamená to, že v bodovém provozu svítí jen led dioda, která odpovídá vstupnímu napětí, kdežto v páskovém provozu svítí led, jejíž hodnota odpovídá napětí na vstupu a všechny s menší hodnotou. V praxi se vyplatí více bodový provoz, protože elektromagnetické pole transformátorů, monitorů a vůbec všeho co vysílá do okolí elektromagnetické vlny a je napájeno síťovým napětím, kolísá. Znamená to, že i při bodovém provozu může svítit i více led. Nehledě na to, že bodový provoz má nižší odběr. Změnou hodnoty odporu R1 je možné měnit citlivost.


Obr.1: Schéma zapojení

Konstrukce
Jak je patrné ze schématu, konstrukceje velmi jednoduchá a ani začátečníkovi by neměla činit obtíže. Přesto mi dovolte několik poznámek. Led diody jsou vsazeny do děr o průměru 3mm v rastru 5mm. Napájení je v rozsahu asi 3,6 – 12V, přičemž při napětích vyšších než 5V je nutné každé led předřadit odpor s odpovídající hodnotou. Jako anténa postačí kus drátu, ale elegantněji vypadá použijete-li teleskopickou anténu. Očekáváte-li od přístroje časté používání, jistě se vyplatí investice do akumulátorů, nemusí mít velkou kapacitu. Akumulátory mohou být, jako v mém případě, integrované přímo v přístroji, je tam dost místa. Odběr proudu při napájení 3V je asi ale to záleží to na počtu rozsvícených diod– paradoxně čím více svítí diod, tím menší to má odběr.


Obr.2: Celkový pohled na přístroj
 
Obr.3: Detail čelního panelu

Obr.4: Rozmístění uvnitř krabičky
 
Obr.5: Rozmístění uvnitř krabičky

Závěr
Ceny součástek by neměla přesáhnout 120 Kč, obvod LM 3914 není nejlevnější, stojí asi 60 Kč, proto je vhodné s ním zacházet opatrně. Kupříkladu já jsem jeden zničil tak, že jsem se dotknul anténou hotového přístroje monitoru, ozvalo se lup a přístroj již nevykazoval žádné reakce na elektromagnetické pole. Takže by asi bylo dobré dát mezi pin č.5 a zem vhodnou zenerovu diodu.

Autor: mirra18
Web:
http://www.mirra18.wz.czGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (31):

Zobrazit starší 30 dnů (31)...

host
31. Dne 05. 09. 2015 v 20:40 zaslal host
Bez titulku
ano, pokud odpor vynecháte, bude citlivost nejvyšší


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007