. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Bezdrátový hledač kovu
26.prosince 2007 | Pandatron | Bezdrátový hledač kovu | Komentářů: 12  
Bezdratovy hledac kovu

Bezdrátový hledač kovu

Konstrukční návod na jednotranzistorový bezdrátový detektor kovu a několik pokusů s ním.

Toto je snad nejjednodušší hledač kovů, jaký může být. Princip podobných hledačů spočívá ve směšování dvou oscilátorů, přičemž jeden z nich je tvořen velkou hledací cívkou a druhý je přesný, například krystalový. Oba oscilátory mají v klidu nastaven shodný kmitočet a jejich směšováním tedy vzniká nulový signál (nulová zázněj) a v připojených sluchátkách je slyšet jen ticho, viz. obr.1. Dostane-li se však do dosahu hledací cívky kovový předmět, jeden z oscilátorů se rozladí a ve sluchátkách je poté slyšet jejich rozdílový kmitočet (hvízdání).


Obr. 1: Princip základního hledače kovů

Na podobném principu je založen i tento hledač kovů, avšak zde je směšovač nahrazen dlouhovlným AM přijímačem, viz. obr.2. Na něm se nejprve naladí nějaká silná DV stanice (například Radiožurnál na 270kHz). Poté se ladícím kondenzátorem na hledači začne otáčet tak dlouho, až začne být přijímaná stanice rušená pískáním. Pokud si to vyzkoušíte, uvidíte, že při točení kondenzátorem začne být stanice rušena vysokým tónem, který se postupně snižuje k hlubokému tónu, až zcela zanikne. Tím jsme se naladili přesně na kmitočet stanice a tomu se odborně říká nulový zázněj. Pokud bychom kondenzátorem točili dál, začne se zase z rádia ozývat hluboký tón, který se bude opět zvyšovat tak dlouho, až opět zanikne.
Vlastní hledání kovů tedy spočívá v naladění se na nulový zázněj, který je při přiblížení cívky hledače ke kovovému předmětu rozladěn a přijímaná stanice je rušena hvízdáním.


Obr. 2: Princip tohoto hledače kovů

Stavba
Na obr.2 je schéma zapojení, skládající se tranzistoru BF245 (či podobného), hledací cívky, dvou kondenzátorů a baterie. Kondenzátor C1 je velký ladící ze starého rádia (cca 30 - 300 pF).


Obr. 3: Schéma zapojení

Stavbu zahájíme cívkou. Tu tvoří kruh o průměru přibližně 20cm vystřižený ze čtvrtky (obr.4). Ten po celém obvodu 8x zastřihneme vždy do hloubky asi 1cm (obr.5).


Obr. 4: Kruh s průměrem 20cm
 
Obr. 5: 8x zastřihnout asi 1cm

Nyní se drátem 0,3mm navinou nejprve dva závity, vyvede se odbočka která se nemusí přerušovat a poté dalších 10 závitů. Nemusíte se zde příliš snažit a vinou závit vedle závitu, stačí jak to půjde.


Obr. 6: Hotová cívka

Poté se sestaví elektronika podle schématu na obr.3 a připojí se k cívce. Já to vyřešil jen konstrukcí ve vzduchu, tzv. konstrukce na vrabce.
Celou elektroniku jsem umístil dál od cívky, na 3 dřevěné špejle (tedy asi 30cm daleko):


Obr. 7: Celkový pohled na hledač

Pokusy
Jednotlivým předmětům jsem přidělil takovéto barvy:

A provedl jsem s několik pokusů, ze kterých jsem vytvořil pár krátkých videí:

VIDEO1 - začátek měření
bezdtkov_vid1.flv
24s & 1304kB
 
VIDEO2 - prasátko plné 50ha
bezdtkov_vid2.flv
15s & 872kB
 
VIDEO3 - 20Kč
bezdtkov_vid3.flv
10s & 645kB
 
VIDEO4 - kávová lžička
bezdtkov_vid4.flv
10s & 620kB
 
VIDEO5 - ježek v kleci
bezdtkov_vid5.flv
11s & 832kB
 
VIDEO6 - olovený akumulátor
bezdtkov_vid6.flv
17s & 1243kB
 
VIDEO7 - plechovka plná fazolí
bezdtkov_vid7.flv
24s & 1330kB

A zde ještě přikládám pohled na výsledné skóre. Je jisté, že maximální dosah je pouze orientační a je především závislí na velikosti předmětu a tím i jeho absolutní vzdálenosti od cívky. Citlivost by se jistě dala zvýšit i použitím sluchátek k přijímači. Přeci jen je poté ucho citlivější na změny.


Obr. 8: Výsledné skóre

Závěr
I když se jedná snad o nejjednodušší možné zapojení hledače kovů, jak bylo vidět z pokusů, je citlivost i tak poměrně dobrá. U mince byla 8cm a u olověného bloku (akumulátoru) dokonce až 16cm.
Maximální dosah signálu k přijímači teké není příliš velký a pohybuje se tak do 1,5m, ovšem čím blíž, tím líp.

Seznam soucastek
T1       BF245
C1       ladici 30-300pF
C2       100nF
bat      9V
0,3mm Cu drat 7m

Odkazy & Download:
Datasheet k tranzistoru BF245 (*.pdf, 100kB)GooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (12):

Zobrazit starší 30 dnů (12)...

host
12. Dne 21. 10. 2016 v 07:01 zaslal host
Bez titulku
Jsi mimo rozsah


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007