. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Real-Time EdGe Detection
11. března 2010 - 7:55 | Pandatron | Real-Time EdGe Detection | Komentářů: 7  

Real-Time EdGe Detection

Projekt, zabývající se detekcí hran nesených v obrazovém signálu s Real-Time zpracováním a vyhodnocením.

Real-Time EdGe Detection je konečný projekt implementující detekci hran. Tradičně je detekce hran, tzv. sobel edge detection prováděna na statické obrázky. Tento projekt však využívá 2 MP kameru, zajišťující průběžné snímání obrazu a vlastní detekce probíhá v reálném čase na FPGA. Výsledek operace je poté zobrazen na VGA monitoru. Projekt vznikl v rámci aktivit spojených s počítačovým viděním a zpracováním obrazu na Cornellově univerzitě.


Obr. 1: Real-Time Edge Detection System

Detekce hran je často využívána při segmentaci obrazu za účelem rozdělit obraz do samostatných oblastí, které odpovídají různým objektům. Hrany se vyskytují v místech obrazu se silnou intenzitou kontrastu, které často představují hranice objektu.

Pro jejich detekci je využívána technologie pásmových filtrů ve spojení s Fourierovou analýzou a zpracováním v prostorovém rozložení. Toho je velmi často využíváno v podobných aplikacích, neboť jde o výpočetně méně náročné operace a často přináší i lepší výsledky. Vzhledem k tomu, že hrany odpovídají silně osvětleným přechodům, jsou tvořeny deriváty obrazu pro výpočet hran.

Základní operace detekce hran je prováděna v matici s rozložením operací, která určuje úroveň determinace mezi jednotlivými pixely. Operace detekce hran je provedena tak, že je vytvořena matice se zaměřením na pixely určené ve středu maticové oblasti. Je-li sklon hodnoty této matice vyšší než zvolený práh, je střední pixel zvolen jako hranový.


Obr. 2: Pracovní diagram aplikace

V aplikaci je využit tzv. High Level Design. Kamerový modul zachycuje obraz díky 2 MP CMOS senzoru. Surová obrazová data jsou převedena do barevného RGB prostoru. Takto získaný obraz je následně převeden do stupňů šedi, čímž je získána dostatečná obrazová intenzita pro detekci hran. Obraz ve stupních šedi je zobrazen na připojeném VGA monitoru a uložen v pracovní paměti SDRAM FIFO.

Následně jsou tři řady s 640 body na řádek průběžně ukládány do M4K bloků obvodu FPGA, přičemž detekce hran je zahájena ihned, jakmile jsou data připravena. Výsledek je opět ukládán do paměti SDRAM a průběžně aktualizuje VGA výstup na připojené obrazovce. Na obr.2 je uveden pracovní digram.


Obr 3: Výsledek operace detekce hran

Více informací o projektu i jeho výsledcích je k dispozici na stránce http://instruct1.cit.cornell.edu/...

Odkazy & Download:
Real-Time EdGe Detection
Sobel Edge DetectorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (7):

Zobrazit starší 30 dnů (7)...

host
7. Dne 06. 06. 2012 v 07:54 zaslal host
Bez titulku
Dělal jsem na VSB diplomku podobného rázu ale i ze segmentaci pomoci AC detekci hran Cannym.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232R - modul, převodník USB-UART
Modul s obvodem nové generace FT232RQ - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 390 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007