. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Nahradí WiFi sítě WiMAX?
11. března 2010 - 9:14 | Pandatron | Nahradí WiFi sítě WiMAX? | Komentářů: 3  

Nahradí WiFi sítě WiMAX?

Kdy WiFi 802.11n konečně nahradí sítě WiMAX 802.16e, používané u průmyslových aplikací? To je zajímavá otázka, na kterou však není jednoduchá odpověď.

Ačkoli obě technologie nabízejí obdobné bezdrátové datové spojení, existuje u nich více podobností nežli rozdílů. Zkusme si tak nejprve porovnat přednosti a obecné vlastnosti obou technologií.

Pracovní frekvence
WiFi 802.11n pracuje v bezlicenčním ISM pásmu 2,4 GHz a 5 GHz U-NIII pásmu. Naproti tomu WiMAX 802.16e využívá licencované frekvence v rozmezí 2 GHz až 11 GHz, přičemž výběr závisí na konkrétních licenčních podmínkách provozovatele. Výběr je samozřejmě rovněž závislý na tom, jaké frekvence má které země přidělené pro provoz datových technologií WiMAX.

Rozsah pokrytí
Pokrytí WiFi 802.11n je asi 400 m na otevřeném prostranství a mnohem méně uvnitř budov. S technologií WiMAX 802.16e může být pokryto jen několik metrů blízkého okolí, ale stejně tak může být překlenuta vzdálenost i více než 50 km.

Přenosová rychlost
Technologie WiFi 802.11n pracující na 5 GHz pásmu byla vyvinuta s cílem zajistit vyšší přenosovou rychlost (přibližně 300 Mb/s) než obdobné varianty b a g této normy, pracující jak na 2,4 GHz tak 5 GHz. Na druhé straně WiMAX zvládá až 70 Mbps. Je však třeba poznamenat, že pro obě normy je k dispozici šířka pásma závislá na mnoha faktorech, jako je vzdálenost od základnové stanice nebo počet a rozmístění přístupových bodů, RF vlastnosti okolního prostředí i počet připojených uživatelů.

Quality of Service
802.11n a WiMAX mají rozdílné Quality of Service (QoS) mechanismy. Tato funkce je standardem u technologie WiMAX a využívá metodu založenou na typu spojení mezi základnovou stanicí a uživatelským zařízení. WiFi mechanismus QoS zavedla pouze u typů služeb, u kterých mohou být některé datové toky prioritní nad ostatními. Kupříkladu to jsou technologie VoIP nebo video streaming, kterým je dávána přednost před běžným internetovým přenosem.

Cílový trh
WiFi, včetně 802.11n, byl primárně vyvinut pro bezdrátové lokální sítě (WLAN) s omezeným pokrytím prostoru. Jedná se o populární technologii na last-mile, tedy poslední míli dodání nebo spotřebitelských aplikací, jako jsou hotspoty na veřejných místech, v kancelářích nebo doma. Naproti tomu WiMAX byl primárně vyvinut pro bezdrátové metropolitní sítě (WMAN) s pokrytím na vzdálenosti několika jednotek až desítek kilometrů. Služba je obvykle přístupná na základě předplacení - registraci a poskytují ji telekomunikační operátoři určení pro podnikové uživatele. Ukázkové aplikace jsou páteřní pro širokou oblast sítě nebo připojení k internetu pro koncové poskytovatele internetových služeb.

Zatímco sítě WiMAX existují již několik let, do bezdrátového širokopásmového průmyslu pronikají jen pomalu. Naproti tomu zařízení vybavené technologií WiFi 802.11n jsou rozšiřovány mnohem vyšším tempem. Další a další zařízení, jako jsou přenosné počítače a směrovače jsou nyní vybaveny technologií 802.11.n, takže je na nich již nyní možné spustit libovolné aplikace náročné na šířku pásma jako je VoIP a streamovaná videa.

Jak se zdá, technologie WiFi 802.11n tak zatím konkurenční technologii WiMAX zcela nevytlačí, neboť i ta má svým uživatelům stále co nabídnout. Podle současného vývoje se z obou stávají vyspělé technologii pro různé aplikace, které se mnohou v řadě případů vzájemně doplňovat po řadu následujících let. Pro výrobce elektronických aplikací to však znamená nutnost vhodné volbu pro udržení požadovaného stupně kompatibility. Jako možné řešení je i kooperace obou technologii v jediné aplikace, což však může znamenat další zvýšení ceny vývoje a posléze i výroby zařízení.

Článek vznikl z informací Diego Villaga a informací čerpaných ze specifikací bezdrátových sítí WiFi 802.11n a WiMAX 802.16e. Ilustrace je majetkem serveru Pandatron.cz/sk

Odkazy & Download:
WIMAX technology, news, jobs, training, and WIMAX conferences
Wi-Fi Alliance
Wikipedia Wi-Fi
Wikipedia WiMAXGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (3):

Zobrazit starší 30 dnů (3)...

host
3. Dne 12. 03. 2010 v 09:51 zaslal host
Bez titulku
Od jaké firmy to bylo? Možná jsme měli to samé a taky se závadou.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007