. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Seismický detektor
2. dubna 2010 - 7:24 | Pandatron | Seismický detektor | Komentářů: 4  

Seismický detektor

Konstrukce seismického detektoru tvoří velmi citlivý otřesový alarm, který může detekovat a indikovat i velmi nízké vibrace zemské kůry.

Následující seismický detektor je založen na velmi citlivém otřesovém spínači, který je schopen detekovat a následně indikovat i velmi malé vibrace. Jeho možné použití je tak i pro detekci otřesů, pocházejících ze zemské kúry, stejně jako kupříkladu pro monitorování nástupu pasažérů do vozidla či jako součást zabezpečovacího zařízení a podobně.

Konstrukce:
Na následujícím obrázku je originální schéma zapojení detektoru, autora D. Moham Kumara.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základním prvkem, snímajícím vibrace, je klasický piezoměnič (Piezo element). Ten je velmi často využíván v podobných zařízení, určených pro detekci a snímání vibrací, jako jsou kupříkladu jednoduché měřicí přístroje či alarmy na jízdní kola. Jeho výhodou je nejen velmi nízká cena, ale i snadná možnost instalace a upevnění na jakýkoliv povrch. Nejčastěji jednoduchým přilepením.

Obvod IC1, operační zesilovač typu LM741 a pod., je využit k zesílení slabých signálů z piezoměniče. Jeho výstup spíná tranzistor T1 typu NPN. Ve chvíli, kdy je T1 sepnut, je uzemněn pin č. 2 obvodu IC2, což je klasický monostabilní klopný obvod typu 555. Touto aktivací přejde obvod IC2 do aktivního stavu, čímž rozsvítí diodu LED a rozezvučí připojený generátor (BUZZER). Díky časovacímu obvodu, tvořeného RC členem R8-C2, je aktivní stav sepnut na zhruba 3 minuty. Po uplynutí této doby je obvody překlopen zpět, do klidového stavu.

Odporový trimr či potenciometr VR je určen pro nastavení citlivosti snímače v širokém rozsahu, prakticky od nuly (samozřejmě záleží i na délce přívodních spojů).

Závěr:
Uvedená konstrukce seismického detektoru je určena jako zdroj informací pro další stavbu vlastního zařízení. Jednoduchým připojením výstupu OZ IC1 k analogovému vstupu mikrokontroléru (nebo zapisovače) a případným upravením zesílení, je možné získat jednoduchý detektor a záznamník otřesů s výstupem například do PC. Avšak i samotná konstrukce má řadu využití, kdy je možné například jednoduchým přilepením snímače k podlaze získat vstupní alarm a řadu dalších možností.

Zdroj: http://electroschematics.com/3625/seismic-sensorGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 11. 04. 2012 v 18:38 zaslal host
Bez titulku
zauimave... :-D


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGSM-SIM900: GSM/GPRS modul SIM900
Čtyřpásmový GSM/GPRS modul s SIM900 firmy SIMCom a podporou SMS, MMS, GPRS Class 10, TCP/IP, FTP a dalších.
Skladem od 790 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007