. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Rodina obvodů CAPZero
19. dubna 2010 - 7:17 | Pandatron | Rodina obvodů CAPZero | Komentářů: 1  

Rodina obvodů CAPZero

Firma Power Integrations, Inc. nabízí rodinu obvodů CAPZero, určených pro bezpečné vybití síťových kondenzátorů a to bez zbytečných energetických ztrát.

CAPZero je rodina obvodů společnosti Power Integrations, Inc., lídra v oblasti vysokonapěťových integrovaných obvodů pro energeticky účinné napěťové měniče, určená k vybíjení vysokonapěťových kondenzátorů. Obvod řady "Automatic Class X capacitor discharge IC" disponuje pouze dvěma aktivními piny a díky využití propracované technologie, nabízí aktivní úsporu energetických ztrát, při vybíjení vysokonapěťových, síťových kondenzátorů.


Obr. 1: Obvod rodiny CAPZero

Základní vlastnosti:

  • Blokuje funkci vybíjecích rezistorů při připojeném síťovém napětí
  • Automaticky zahajuje vybíjení kondenzátorů po odpojení síťového napětí
  • Jednodušší design EMI filtrů díky možnosti použití většího kondenzátoru a menších indukčních komponent
  • Pouze dva aktivní piny
  • Splnění bezpečnostní norem pro použití před nebo za systémovou pojistkou
  • Nevyžaduje žádné externí napájení ani spojení se zemí
  • Interní spínače MOSFET odolné až do 1 kV

Kondenzátory označované X jsou obvykle umístěny na vstupních napájecích svorkách spínaných zdrojů, ve filtru diferenciálního EMI. Tyto kondenzátory mohou představovat bezpečnostní riziko, neboť jsou schopny uchovávat energii o nebezpečně vysokém napětí i po velmi dlouhou dobu po odpojení síťového přívodu ze zásuvky. Pro splnění bezpečnostních norem jsou běžně užívány vybíjecí uhlíkové nebo metalické rezistory, zapojené paralelně s kondenzátorem X a napájecími svorkami. Nicméně, těmito vybíjecími rezistory teče stále konstantní proud, který při připojeném síťovém napětí tvoří neustálé energetické ztráty a to i v nezatíženém či stand-by režimu.


Obr. 2: Aplikační schéma zapojení

Obvody CAPZero působí jako inteligentní vysokonapěťové spínače, umístění v sérii s vybíjecími rezistory. V případě, kdy je síťové AC napětí přítomno, zamezují obvody CAPZero průchodu proudu vybíjecími rezistory, čímž snižují energetické ztráty na nulu při 230 VAC. V případě, kdy dojde k odpojení síťového napětí od zdrojové části zařízení, aktivují automaticky obvody CAPZero vybíjení akumulačních a filtračních kondenzátorů a zamezují tak přítomnosti vysokého napětí na napájecích svorkách i dlouhou dobu po odpojení.


Obr. 3: Doporučený motiv desky s plošnými spoji

Tento systém návrhářům umožňuje mnohem výraznější pružnost při volbě X kondenzátoru, používaného k optimalizaci EMI filtrace. Navíc zcela bez obav na dopad vybíjecích rezistorů na příkon zařízení v nezatíženém a stand-by pohotovostním režimu. Inovativní, dvou pinový design (pouzdro SO-8) přirozeně splňuje mezinárodní bezpečnostní normy pro všechny provozní a poruchové stavy. Díky tomu mohou být obvody CAPZero zařazeny jak za, tak i před vstupní systémovou pojistkou.

Obvody CAPZero jsou vhodné pro všechny AC/DC měniče s filtračními kondenzátory X, které vyžadují velmi nízký Low Standby Power provoz. Obvody jsou dodávány s integrovanými vysokonapěťovými tranzistory MOSFET pro napětí 825 V nebo 1000 V AC/DC, na podporu požadavků různých napájecích zdrojů. Ideální jsou tak pro širokou škálu aplikací, včetně osobních počítačů, serverů / pracovních stanic, monitorů a televizorů či tiskáren a notebooků. Stejně tak jsou vhodné i do zařízení, které vyžadují EuP Lot 6 kompatibilitu a adaptéry, vyžadující velmi nízkou klidovou spotřebu.


Obr. 4: Přehled obvodů řady CAPZero

Dostupnost a cena:
Obvody rodiny CAPZero jsou již nyní dostupné a to v provedení SO-8. Prodejní cena obvodů je stanovena na 0.40 USD při 10 000 ks. Technická dokumentace, návrhové tipy a další informace o obvodech CAPZero jsou dostupné na webové stránce Power Integrations na adrese www.powerint.com/lp/capzero.

Odkazy & Download:
Domovská stránka výrobce
Přehled distributorů a kontaktů

Power Integrations' New CAPZero(TM) ICs Automatically and Safely Discharge X Capacitors
CAPZero Product PageGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 27. 04. 2010 v 05:13 zaslal host
Bez titulku
0,4 USD je docela vysoká cena za několik mW


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PGEN45 - Generátor 8 kHz až 45 MHz
Moduly PGEN45, jejichž základem je integrovaný obvod LTC1799, jsou lineárně řízené generátory obdélníkového signálu v rozsahu 8 kHz do 45 MHz.
Skladem od 530 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007