. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Automatické vypnutí s OZ
5. února 2016 - 01:03 | Pandatron | Automatické vypnutí s OZ | Komentářů: 0  

Automatické vypnutí s OZ

Jednoduché zapojení automatického vypnutí zařízení s využitím operačního zesilovače - komparátoru z produkce firmy Maxim.

Automatické vypnutí napájení zařízení je jednou z velmi užitečných a žádaných funkcí každého bateriově napájeného a přenosného zařízení. Mezi taková zařízení by se v první řadě daly zařadit především měřicí přístroje a testovací pomůcky, ale i řada dalších bateriových přístrojů, kde je provoz omezen na určitou dobu.

Následující jednoduchý obvod, využívající univerzálního typu operačního zesilovače - komparátoru, umožňuje zapnutí napájení jen na přesně danou dobu a jeho automatického vypnutí po uplynutí této doby. Obvod je aktivován stiskem tlačítka, přičemž opakovaným stiskem je samozřejmě možné prodloužit dobu provozu.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je uvedeno schéma zapojení obvodu automatického vypnutí.


Obr. 1: Schéma zapojení

Základem zapojení je komparátor typu MAX931 firmy Maxim. Ten nabízí klíčové vlastnosti, jako je vysoký výstupní proud, interní reference, 2,5 µA napájecí proud a hystereze. Velkou výhodou použití obvodu firmy Maxim je právě velice nízký vlastní klidový odběr, který nepřekračuje hodnotu 3,5 µA. Dále pak výstupní napětí, které je jen o 0,12 V nižší než napětí napájecí a výstupní proud v hodnotě až 10 mA. Vnitřní blokové schéma obvodu MAX931 je na obr. 2.


Obr. 2: Vnitřní blokové schéma obvodu MAX931

Při použití hodnot uvedených na obr. 1 je maximální hystereze ±50 mV, nastavená třemi rezistory hodnotou 100 mV napětí na vstupech. Z toho plyne hystereze ±50 mV.

Součástí obvodu je samozřejmě i časovací RC obvod, určující celkovou dobu zapnutí následného přístroje po jednom stisku tlačítka. Tato doba je definována rovnicí T = R x C x 4,6sec.

Závěr:
Uvedené jednoduché zapojení pochází z aplikační poznámky firmy Maxim a prezentuje výhodné vlastnosti obvodu MAX931 pro použití v podobném zapojení. Samozřejmě však může být použit i libovolný jiný komparátor s nízkým příkonem a nejlépe rovněž integrovanou referencí.

Zdroj: MAXIM Application Note

Odkazy & Download:
MAXIM Application Note
MAX931 - Ultra-Low-Power, Low-Cost Comparators with 2% ReferenceGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Modul PWLAN-1
Konstrukce univerzálního webserveru s modulem SocketLAN.
Skladem od 1290 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007