. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Konec CPU HP představuje konfigurovatelné memristory

Konec CPU? HP představuje konfigurovatelné memristory!

Nové memristory, představené společností HP, mohou znamenat konec klasických programovatelných polovodičových součástek.

HP předvedlo memristory (memory resistor – paměťový odpor) operující v architektuře, která umožňuje dynamicky přepínat mezi režimy, kdy provádí buďto logické operace, nebo slouží jako datové úložiště. Předvedením této architektury HP podpořilo teorii, která říká, že v budoucnu budou veškeré CPU nahrazeny jednotkami, které se budou moci jednoduše sepnout a udržet si svůj stav až do další změny. To je velmi výhodné po energetické stránce – můžete součástku odpojit od zdroje až do doby, kdy budete potřebovat znova změnit její logický stav.


Obr. 1: Atomární obrázek obvodu se 17 memristors v řadě.
J.J. Yang - HP Labs

Architektura činí z memristoru vhodného kandidáta na post nástupce tranzistoru. Tím se dle HP zajistí pokračování platnosti Moorova zákona cca do roku 2020. ITRS dlouhou dobu volal po nových stavech, umožňujících uložení informace (mimo náboj a napětí). Proměnný odpor je v tomto doslova dokonalou alternativou.

HP ve své demonstraci ukázalo, že memristivní zařízení mohou využít stavové logiky k provádění materiálních implikací, tj. kompletní operátor, který je možno použít k vytvoření libovolné logické operace (tak jako to dělaly jedny z prvních superpočítačů vyrobené z NAND hradel).
HP zrealizovalo materiální implikační hradlo jedním obyčejným rezistorem připojeným ke dvěma memristivním zařízením, používaným jako digitální přepínače (malý odpor = zapnuto, vysoký odpor = vypnuto). Použitím tří memristorů by mohlo HP dosáhnout vyvinutí NAND hradla, či dokonce znovuvytvoření pracovních součástí dřívějších superpočítačů. HP tvrdí, že materiální implikace je pro memristivní zařízení výhodnější, než NAND, jelikož MI hradla dokáží operovat v architekturách, které je využívají jak jako jednotky paměťové, tak jako logické, umožňujíce dynamické přepínání mezi těmito dvěma režimy, což dle nejrůznějších odborníků může přinést obrovský nárůst rychlostí kvůli nepotřebnosti některých dosavadních sběrnic.


Obr. 2: Memristory v zeleném. Vodiče na tomto snímku jsou 50 nanometrů široké, což vychází jen na zhruba 150 atomů.
J.J. Yang - HP Labs

HP dále prozradilo, že tuto architekturu navrhlo tak, aby bylo možno na sebe umístit i několik vrstev obvodů, takže je nyní schopno zdesetinásobit hustotu paměťových buněk v zařízeních, které také dokáží provádět opakované logické operace s uloženými daty. Tyto operace zasahují do oborů od konvertování videa až po výpočty genetických vývojových algoritmů.

Použitá literatura:
HP Labs - Advanced Research at HPGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (13):

Zobrazit starší 30 dnů (13)...

host
13. Dne 06. 05. 2010 v 22:46 zaslal host
Ten poslední odstavec je zvlášť důležitý
Podle Kurzweila nahradí 3D samokonfigurovatelné obvody jako další generace nynější integrované obvody a jsem rád, že vidím takovéto náznaky. Nezapomeňte, že technologie se vyvíjí exponenciálně a už teď máme co dělat, abychom tomu vývoji stačili.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232C - převodník USB-UART, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB-UART pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 190 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007