. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Vize 2020 zpětným pohledem
7. května 2010 - 8:29 | Gene Frantz | Vize 2020 zpětným pohledem | Komentářů: 1  

Vize 2020 zpětným pohledem

Poslední ze série příspěvků Vision of 2020, majících za snahu zmapování technologií v roce 2020 očima těch nejpovolanějších.

V tomto dílu dokončuji naši „Vize 2020“, kterou jsme pro vás vytvářeli s mými kolegy. Je vždy zajímavé zpětně se podívat na předpovědi budoucnosti a zjistit, zda jdeme tím směrem. Nebudu obtěžovat ostatní technology, kteří se podíleli na tomto projektu, a žádat je o aktualizaci jejich názoru. Zaměřím se na kritiku svého pohledu.

Dříve jsem byl obviňován, že každý rok říkám o tom, kam technologie směřuje, to samé. Taková obvinění mě mátla, protože by mělo být správné, že se můj pohled nemění. Pokud by se měnil každým rokem, bylo by zřejmé, že nejsem dobrý v odhadování budoucnosti. Takže jsem rád, že mohu oznámit, že moje vize roku 2020 a toho, co nám přinese, se za poslední rok příliš nezměnila.

Pokud si pamatujete, naše vize roku 2020 sledovala čtyři aspekty:

  • Které trhy budou určovat vývoj technologií?
  • Jaká bude úroveň integrovaných obvodů?
  • Co se stane běžným zbožím?
  • Co bude rozlišovat mezi výrobci?

Velmi málo se změnilo. Podíváme se postupně na každý aspekt a přidáme k němu komentář

Podněty
Trh ovlivňují stále stejné věci. Ekologie, robotika, medicína a zábava. Pokud se něco změnilo, tak je to posun směrem k personalizaci a naopak od infrastruktury a průmyslových přístupů. Možná je to jen mým věkem, ale mám pocit, že jsem přijal tyto čtyři oblasti a upravil je podle svého: Jak mohu lépe pracovat s našimi přírodními zdroji? Jak mi může robotika pomoci k lepšímu životu? Jak medicína zlepší můj život? Jak se mohu více zapojit do způsobu mé zábavy?

Technologie
Zdá se, že integrované obvody vykazují relativně rovnoměrný pokrok, případně o něco zpomalují. Ale to je spíše důsledkem situace, že v současnosti nejsou potřebné všechny dostupné technologie, protože se pro další pokrok nejprve musí vyřešit celá řada otázek. Určitě dokážeme umístit miliardy tranzistorů na čip za pár dolarů. Již zmíněná personalizace ovlivňuje další aspekty integrovaných obvodů:

  • Obal
  • Ztrátový výkon
  • Paralelní zpracování

Mnoho z nich má co dělat se spojováním systémů do jednoho (protokol SIP) jako alternativy systému na čipu (SoC).

Komodizace integrovaných obvodů
Směr inovací se stále posouvá k používání integrovaných obvodů spíše než k jejich tvorbě, což znamená, že klíčem je programovatelnost. Takže je to stejné jako před dvěma lety a tři věci, které se stanou běžnými jsou proces integrovaného obvodu, mikroprocesorová architektura a software.

Diferenciace
Rozlišení nastane nad křemíkovými čipy. Rozhodující bude koncové využití bez ohledu na to, o čí integrovaný obvod se jedná. Ale to není tak zlé, protože to vytváří mnoho nových příležitostí pro celý obor.

Věřím, že vás různé body vize 2020 zaujaly. Vaše připomínky samozřejmě vítáme.

Autor: Gene Frantz - TI Principal Fellow, Futurolog a vedoucí rozvoje podnikání, videotechnologií a DSPGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (1):

Zobrazit starší 30 dnů (1)...

host
1. Dne 18. 05. 2010 v 15:45 zaslal host
Bez titulku
No pěkně se to čte a četlo, jen co je pravda. Otázkou je ale jak to bude ve skutečnosti. Souhlasím tak i s uvedeným konstatováním, že technologie v tomto oboru se vyvíjejí tak rychle, že jakékoliv předpovědi jsou jen názory na pohled dané skupinky lidí.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PSDR - SDR přijímač, modul
Modul digitálního (SDR) přijímače pro krátkovlnná pásma s výměnným krystalem. Dodáván s krystalem pro pásmo 80m (3,5 MHz)
Skladem od 529 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007