. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Pájecí stanice s PIC
9. května 2014 - 1:44 | Pandatron | Pájecí stanice s PIC | Komentářů: 14  

Pájecí stanice s PIC

Konstrukce profesionální pájecí stanice s regulací teploty a zobrazením nastavené a aktuální teploty na znakovém dvouřádkovém displeji.

Dnes jsou pájecí stanice obecně velice dobře dostupné a to v různých cenách a samozřejmě i schopnostech. Levnější stanice mají regulaci omezenu jednoduchou nebo dokonce žádnou zpětnou vazbou. Dražší modely mají zajištěnu regulaci výkonu podle teploty blízké pájecímu hrotu a regulace je zajištěna touto zpětnou vazbou.

Kvalita pájení prakticky vždy závisí i na ceně pájecí stanice. Zvlášť v případě, kdy stanice obsahuje kvalitní regulátor skutečné teploty na hrotu. To je proto, že každá použitá pájka - cín má velmi specifickou pracovní teplotu. Například často používané složení olovnatých pájek - 60% cínu a 40% olova vyžaduje pro zkapalnění teplotu 190 °C. U bezolovnatých pájek je teplota obvykle vyšší. Samozřejmě však hrot páječky nemusí mít teplotu přesně 190 °C! Avšak podle praktického měření bylo zjištěno, že levné pájecí stanice mají teplotu hrotu až 410 °C, což má samozřejmě velice negativní vliv na kvalitu procesu pájení.


Obr. 1: Sestavená pájecí stanice

Pájecí stanice s PIC:
Myšlenka pro stavbu následující pájecí stanice byla jednoduchá - realizovat vše v souladu s normami a vytvořit kvalitní pájecí stanici přesně podle požadavků. Především však splnění všech norem se následně ukázalo být mnohem náročnější, než se původně zdálo.

V konstrukci je použit 30 W klasický pájecí hrot, dostupný v cenách kolem 250 Kč. Pro objektivní měření teploty, co možná nejblíže samotného hrotu, je využito ekvivalentní zapojení termočlánkového páru typu K. Zájemcům je v tomto směru k dispozici kompletní teoretický rozbor termočlánků. Řídicí obvod bude využit ke čtení teploty i kompletní funkci samotné regulace, přičemž teplota je nastavována jednoduše potenciometrem a indikaci stavu a teploty zajišťuje klasický 16 x 2 znakový displej se standardním řadičem.


Obr. 2: Použitý pájecí hrot

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je uvedeno schéma zapojení páječky.


Obr. 3: Schéma zapojení

Základem konstrukce je klasický mikrokontrolér firmy Microchip typu PIC16F88 - obvod IC3. Výhodou obvodu je integrovaný ADC i snadná dostupnoust jak v klasickém provedení, tak i provedení pro povrchovou montáž.

Pro připojení termočlánku je využit specializovaný obvod MAX6675 - IC1 firmy Maxim. Jedná se o Cold-Junction-Compensated K-Thermocouple-to-Digital Converter s měřicím rozsahem 0 °C až +1024 °C. Rozlišení obvodu je díky 12-bitovému digitálnímu výstupu až 0,25 °C při toleranci ±3 °C. Blokové schéma obvodu je uvedeno na obr. 4.


Obr. 4: Blokové schéma obvodu MAX6675

Pájecí hrot je řízen přes optotriak OK1 typu MOC3031M, spínající výkonovým triakem BT136D (T1) síťové napětí pro pájecí tělísko.

Teplota je nastavována prostřednictvím potenciometru R7. Konektor SV1 je určen pro připojení programátoru a SV2 slouží pro připojení znakového displeje.


Obr. 5: Osazená deska s elektronikou pájecí stanice

Konstrukce:
Jelikož je zapojení velice jednoduché, není potřeba zde uvádět návrh desky s plošnými spoji. Konstrukci lze rovněž realizovat sestavením na zkušební desce s plošnými spoji.

Aktuální verze řídicího programu pro použitý mikrokontrolér PIC je k dispozici na webových stránkách autora. Na konci článku je uveden odkaz na archiv obsahující jak zdrojový kód, napsaný v jazyce Assembler, tak i vlastní HEX pro naprogramování. Nastavení konfiguračních bitů mikrokontroléru je uvedeno na obr. 6.


Obr. 6: Konfigurační bity mikrokontroléru

Jak je uvedeno na několika následujících fotografiích, pořízených autorem konstrukce, celé zapojení je možné snadno vestavět například i do case od nepoužívaného AT/ATX zdroje z PC.


Obr. 7: Konstrukce pájecí stanice


Obr. 8: Konstrukce pájecí stanice


Obr. 9: Finální podoba pájecí stanice

Závěr:
Uvedená konstrukce si neklade za cíl konkurovat továrně vyráběným produktům, jejichž pořízení vyjde obecně i levněji. Je však zajímavým námětem nebo i zdrojem informací pro stavbu vlastní konstrukce, navržené přesně podle požadavků.
Více informací ze stavby i teorie kolem použitých prvků je k dispozici na webových stránkách autora konstrukce.

Odkazy & Download:
Domovská stránka autora
Homemade Soldering Station

How Thermocouples (TCs) Work
Informace o obvodu MAX6675
Program pro řídicí mikrokontrolér - DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (14):

Zobrazit starší 30 dnů (14)...

host
14. Dne 12. 01. 2011 v 10:03 zaslal host
Funguje
Tak jsem ji včera dodělal a funguje bezvadně. Jediné co mi na ní chybí je zvuková indikace po dosažení nastavené teploty, ale to si doprogramuju.


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
Vývojový kit MEGA48
Univerzálním a bohatě vybavený vývojový kit s obvodem ATmega48 společnosti ATMEL je vhodný jak pro začátečníky, tak i profesionály.
Skladem od 755 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007