. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
2. rok života polární stanice Princess Elizabeth
20. května 2010 - 11:03 | Pandatron | 2. rok života polární stanice Princess Elizabeth | Komentářů: 0  

2. rok života polární stanice Princess Elizabeth

2. rok života polární stanice Princess Elizabeth: vyrábí si vlastní elektřinu, myčku spouští vědci přes satelit z Belgie.

Unikátní vědecký projekt první ekologické stanice Princess Elizabeth startuje do své nejdůležitější etapy. Společnost Schneider Electric zapojila do provozu „mozek“ Princess Elizabeth, který na této polární stanici řídí veškeré energetické toky a zajišťuje výrobu vlastní elektřiny. Vědci tímto zahájili plnění hlavního úkolu: vyzkoušet v extrémních podmínkách nové technologie, umožňující chod stanice tak, aby byla energeticky soběstačná a neprodukovala ani gram škodlivých emisí.

Odborníci ze Schneider Electric zprovoznili koncem února řídící jednotku (Programmable Logic Controller), která zajišťuje výrobu elektrické energii prostřednictvím větrných generátorů a solárních panelů. Inteligentní systém monitoruje všechna elektrická zařízení, vyhodnotí jejich požadavky a určí optimální spotřebu, to znamená, že pustí do koncových zařízení jen nezbytně nutné množství elektřiny. Přebytečnou energii pak uchovává ve speciálních bateriích, umístěných v nitru stanice.

„Odpojili jsme externí generátory, nyní si už stanice vyrábí vlastní elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů. Nyní pracujeme na tom, aby veškerá zařízení mohla být ovládána na dálku,“ uvedl Wim Van Belle, jeden z belgických zástupců společnosti Schneider Electric, kteří technologie na polární stanici instalují. A právě z Belgie, jejíž vláda projekt ekologické polární stanice iniciovala, budou vědci stanici na dálku řídit v období polární zimy.

„Na konci této antarktické letní sezóny propojíme stanici on-line s naší základnou v Belgii. Na dálku tak budeme moci kontrolovat a ovládat veškerá zařízení a přístroje na stanici,“ vysvětlil Wim Van Belle. Test dálkového přístupu proběhl před několika dny, když z Belgie spustili přes satelitní signál na polární stanici myčku.

První týdny „ostrého“ provozu jednoho z nejekologičtějších projektů současnosti zatím ukazují, že „Princess Elizabeth“ dokáže splnit svůj cíl vysoce ekologického systému: nebude produkovat vůbec žádný kysličník uhličitý, který se největší měrou podílí na vzniku tzv. skleníkového efektu, veškerá odpadní voda bude plně recyklována a navíc, spotřeba elektrické energie zde bude oproti jiným polárním stanicím zhruba desetinová.

Projekt polární stanice Princess Elizabeth, který vznikl na popud belgické vlády v roce 2004, zaštiťuje a financuje Mezinárodní polární fond (International Polar Foundation) za pomoci řady světových firem a privátních investorů. Stavba stanice byla zahájena v roce 2007, hlavním partnerem a dodavatelem technologií je nadnárodní koncern Schneider Electric.

Více informací lze najít na www.polarfoundation.org nebo na www.schneider-electric.com.

Odkazy & Download:
Domovská stránka International Polar Foundation
Schneider Electric
Princess Elisabeth AntarcticaGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
RTL SDR-3+
Nová generace moderních, snadno použitelných RTL SDR přijímačů vychází z vynikajících vlastností obvodů R820T.
Skladem od 1490 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007