. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
LED nedostatkovým zbožím
20. května 2010 - 12:47 | Pandatron | LED nedostatkovým zbožím | Komentářů: 14  

LED nedostatkovým zbožím

Především diody LED jsou nyní vedeny jako nedostatkové zboží, na které jsou stanoveny vysoké dodací lhůty. Sklady zejí prázdnotou po obrovském nárůstu poptávky po krizovém minulém roce.

Začátkem tohoto roku většina velkých výrobců elektronických součástek zaspala. Ať je řeč o analogových, logických, paměťových či jiných polovodičových čipech, po všem přišla po roce útlumu obrovská poptávka, což zákonitě vyústilo v jejich nedostatek a značné prodloužení dodacích lhůt.

Asi nejhůře jsou na tom nyní diody LED, které jsou u velkých výrobců vedeny jako nedostatkové zboží. "Dodací lhůty elektronických komponent jsou nyní velice napjaté. Naprostá většina oslovených producentů se shodla na pevně daných, maximálních dodacích termínech, které se pohybují v rozmezí 8 až 12 týdnů," řekl Daniel Amir, analytik Lazard Capital Markets, který se právě vrátil z LightFair International event.

Dále dodává, že situace v zásobování je velice napjatá především kvůli nárůstu poptávky po podsvícení pro televizory a trhu s veřejným osvětlením. Všichni se poté shodují, že tato situace bude přetrvávat minimálně až do konce roku 2010.

Na druhou stranu je i druhá zpráva, uvádějící prudký pokles cen všech diod LED bez rozdílu. Dle informací dostupných od jednotlivých výrobců je patrný průměrný meziroční pokles cen LED o 30 procent. Podobný pokles prodejních cen by měl i nadále pokračovat, tlačený především velkým objemem produkce.

Obrovský boom v poptávce (nejen) po diodách LED je patrný i v doslova nepřeberném množství LED projektů, prezentovaných na celosvětových technologických veletrzích. "Mnoho prodejců, zastoupených na LightFair International event odhaduje, že v roce 2010 vznikne více než 200 opravdu velkých komerčních projektů. Přičemž v roce 2009 vzniklo podobných projektů jen asi 50," dodává Daniel Amir. Mezi podobné komerční projekty se dají zařadit například projekty a návrhy pro osvětlení skladů, prodejen, hotelů, restaurací a mnoho dalších, jako je kupříkladu specifické osvětlení architektonických prvků. Jde o projekty s rozpočtem v rozmezí 2 až 10 milionů EUR.

Odkazy & Download:
Domovská stránka Lazard Capital Markets
ANALYSTS BIOS - Daniel AmirGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (14):

Zobrazit starší 30 dnů (14)...

host
14. Dne 24. 05. 2010 v 13:54 zaslal host
Rezistory
Ano ,mohu potvrdit ,je problem sehnat material , měsíc jsme sháněli výkonové rezistory , dodací lhůta 12-16 týdnů


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PUSBIO1R - Multifunkční relé s USB rozhraním
Multifunkční relé s USB rozhraním - PUSBIO1R patří do skupiny nové řady USB – relé a USB – I/O převodníků. Moduly jsou vybaveny výkonovými relé a izolovanými vstupy. Pro ovládání slouží aplikace PUSBIO – Control Software.
Skladem od 345 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007