. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Technika hrou aneb nové metody studia elektrotechnických oborů

Technika hrou aneb nové metody studia elektrotechnických oborů

Přes 32 milionů korun získala Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT v Brně na dva projekty, které by měly pomoci žákům základních a středních škol porozumět a oblíbit si elektrotechnické obory.

Projekty čerpají peníze z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Evropského sociálního fondu. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií tak reaguje na rostoucí poptávku po technicky vzdělaných absolventech.

V posledních letech se nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích diskutuje o tom, že nedostatek kvalitně technických vzdělaných absolventů je dán převážně špatnou formou výuky technických předmětů na základních a středních školách. Projekty Institutu experimentálních technologií při FEKT VUT v Brně se snaží tuto situaci do jisté míry řešit. Projekty jsou tříleté, byly zahájeny vloni v dubnu. Během prvního roku vznikla celá řada aktivit zaměřených na studenty středních škol a jejich pedagogy, které mají za úkol vytvořit systém pro zvýšení motivace žáků základních a středních škol ke vzdělávání se v elektrotechnických oborech a dále na zlepšení podmínek pro výuku elektrotechniky a fyziky, včetně podpory využití ICT ve výuce v Jihomoravském kraji.

V rámci prvního z nich - projektu IET1 - si například 32 talentovaných žáků vedených svými učiteli (mentory) mohlo vyzkoušet, jak se řeší projekty zadané spolupracujícími průmyslovými podniky. Po odborné stránce jsou vedeni šesti akademickými pracovníky FEKT VUT. Projekty budou ukončeny obhajobou před komisí.

9 pedagogů z gymnázií si připravilo výuku v tzv. vzdálené laboratoři a postupně tam přivádějí žáky k výuce vybraných statí fyziky. 25 středních škol bylo vybaveno elektrotechnickým výukovým pracovištěm špičkové úrovně, celková hodnota zapůjčených pracovišť je bezmála 4,5 milionů Kč. „Jde o způsob, jak atraktivně nabídnout studentům středních škol studium technických oborů. Dosavadní zájem o ně byl poměrně nízký, ale např. při práci s žáky středních škol v těchto laboratořích je vidět, že je to baví, že jim to otevírá nové obzory. Je mezi nimi spousta talentů, kteří by se mohli rozhodnout právě pro technické obory, když jim nebudou připadat nudné. Vtip projektu spočívá v tom, že nabízí zážitkové aktivity.“ uvedl na tiskové konferenci jeden z řešitelů projektů doc. Ing. Pavel Kaláb, CSc..“

S prvním projektem souvisí projekt IET2, který je zaměřen na podporu technicky zaměřeného vzdělání naší populace a připravit podmínky k efektivnímu a inovativnímu způsoby výuky v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech. Je založen na cílené spolupráce s průmyslem ve výzkumu a jeho aplikaci do výroby.„Je zde těsná provázanost s průmyslem. Diplomové práce jsou zadávány přímo firmami – neřeší se žádné ´šuplíkové´projekty, ale reálné projekty, které se pak skutečně realizují,“ uvedl řešitel druhého projektu doc. Ing. Pavel Fiala Ph.D.

Cílem tohoto projektu je vytvořit systém vzdělávání lidských zdrojů, který reaguje na požadavky průmyslových podniků na profil přijímaného zaměstnance. „Tedy jakási příprava absolventa na míru pro určitou firmu, protože ta se někdy vyvíjí rychleji, než se běžně stačí student připravit do praxe, takže požadavky na absolventa se průběžně mění,“ doplnil Fiala. Takto lze doplnit lidské zdroje do problematických částí průmyslu s minimální zaškolovací dobou. Vychovávají se tak dynamičtí a odolní specialisté s vysokou mírou přizpůsobení.

Projekt také podporuje zahraniční spolupráci se vzdělávacími a vědeckými institucemi v daném oboru.

Odkazy & Download:
Domovská stránka FEKT VUT
Technika hrou aneb nové metody studia elektrotechnických oborů už na základní škole
Soutěž o nejzajímavější zkušenost ze studia nebo práce v zahraničíGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře:
Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PU232S - převodník USB-RS232, modul
Modul s obvodem CP2102 od Silicon Labs - převodník USB/RS232 Full pro vývoj a malosériovou výrobu.
od 240 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007