. : New eShop! - Mobilní verze - Pandatron.cz - Pandatron.sk - Diskuzní fórum - Zakázkový vývoj : .
 
Digitální teploměr s TMP275
27. května 2010 - 8:32 | Pandatron | Digitální teploměr s TMP275 | Komentářů: 4  

Digitální teploměr s TMP275

Konstrukce digitálního teploměru s obvodem TMP275 firmy Texas Instruments, nabízející rozlišení až 0,0625 °C.

Autorem následující konstrukce je Florin s DIY, přičemž podnět k ní dostal po obdržení vzorků obvodů TMP275 firmy Texas Instruments. Tento obvod má několik příjemných vlastností, které je možné citovat přímo z datasheetu:

TMP275 je teplotní senzor s Two-Wire sériovým výstupem a přesností 0,5 °C. Obvody jsou dodávány pro povrchovou montáž v provedení MSOP-8 nebo SO-8. TMP275 je přitom schopen nabídnout rozlišení změřené teploty až 0,0625 °C. Obvod je SMBus kompatibilní a umožňuje sdílení společné sběrnice s až osmi dalšími zařízeními. Je ideální pro trvalé měření teploty v zařízeních, jako jsou různé komunikační systémy, počítače, spotřební elektronika, průmyslové a přístrojové aplikace. TMP275 je určen pro provoz v teplotním rozmezí -40 °C až +125 °C.

Schéma zapojení:
Na následujícím obrázku je uvedeno schéma zapojení teploměru s obvodem TMP275.


Obr. 1: Schéma zapojení

Hlavním obvodem konstrukce je naprogramovaný 8-bitový mikrokontrolér ATmega 8 (IC1) firmy Atmel. Díky jeho použití je možné použít již jen minimum externích součástek, jako jsou omezovací rezistory a tranzistory pro displej, napěťový stabilizátor 7805 (IC2) a samozřejmě již zmíněné teplotní čidlo TMP275 (IC3).


Obr. 2: Vnitřní blokový diagram obvodu TMP275

Rozhraní I2C je nejjednodušším způsobem jak z obvodu TMP275 získat výsledky měření. Pro použitý mikrokontrolér je poté vytvořen řídicí program, který ve smyčce kontroluje aktuální teplotu, ukládá její aktualizovanou podobu do vnitřní paměti a zajišťuje její pravidelné obnovování na připojeném displeji LED typu CA56-12GWA z KINGBRIGHT.

Stabilizátor 7805 (IC2) je v konstrukci použit především pro možno vytvoření jednoduše přenosného a bateriově napájeného zařízení. Díky jeho stabilizaci na +5V je možné pro napájení použít například klasickou 9V baterii, nebo prakticky libovolný zdroj DC napětí v rozsahu zhruba 7 až 15 V (závisí rovněž na velikosti chladiče).


Obr. 3: Aplikační schéma obvodu TMP275

Sériový komunikační protokol I2C je velice rozšířený a na internetu lze pro něj nalézt celou řadu knihoven, usnadňujících vlastní programování. Autor konstrukce si v tomto případě vybral knihovnu Peter Fleury, neboť je velmi dobře zdokumentovaná. Z vnějších komponent k TMP275 je možné jmenovat pouze standardní blokovací kondenzátor mezi piny Vcc a GND a poté dva pull-up rezistory na pinech SDA a SCL.

Veškerou komunikaci řídí připojená použitá knihovna, v programu poté pro získání teploty stačí napsat například následujících pár řádek kódu.

Pro zobrazení je ve zdrojovém kódy vytvořeno jednoduché makro, které takto získanou hodnotu převede a zobrazí na displeji. V podstatě je tak v programu využito funkce multiplexování.


Obr. 4: Fotografie sestaveného prototypu

Závěr:
Uvedená konstrukce přináší opět námět pro konstrukci vlastních zařízení, doplněných případně o další, především specifické funkce, které nejsou u běžně dostupných teploměrů dostupné. Autor konstrukce dále ve svém článku uvádí, že celé zapojení testovat i při záporných eplotách, jaho vložením do mrazáku a poté porovnáním s továrně vyráběným teploměrem. I při těchto teplotách zobrazená teplota zcela přesně souhlasila, dle informací výrobce použitého čidla až do teploty -40 °C.

Odkazy & Download:
Domovská stránka zdroje
TMP275 digital sensor thermometer

Informace o obvodu TMP275
Program pro mikrokontrolér - DOWNLOAD
Schéma v Eagle - DOWNLOADGooglePlus1 FaceBook Twitter del.icio.us DiGG Google StumbleUpon Google Buzz Email RSS PDF Tisk

Komentáře (4):

Zobrazit starší 30 dnů (4)...

host
4. Dne 29. 11. 2010 v 19:48 zaslal host
Bez titulku
Na tu baterku to moc dlouho asi fungovat nebude, display si něco veme a samotný klidový odběr stabáku je taky dost.
Určetě by se dal ten plošňák navrhnout skoro jen pod ten display :-)


Název příspěvku: Vaše jméno: host
                 
  Zakázat formátování [Zakáže kódování a nahrazování smajlíky.]
Připojit soubory
reklama:
PLA8 MICRO - Logický analyzátor pro USB
Logický analyzátor pro USB 2.0, klon Saleae, 8-bitová verze s 10 GS a integrovanou analýzou rozhraní.
Skladem od 825 Kč

Informace uvedené v článcích jsou platné v době jejich vydání a samotné články jsou určeny pouze jako zdroj informací. Autor článku ani správce webu nenesou žádnou zodpovědnost za případné újmy na majetku a zdraví. Názvy společností a výrobků, loga a další multimediální materiál mohou být ochrannými známkami příslušných společností.
RSS kanály: | |
+420 723 846 377
info@pandatron.cz
Všechna práva vyhrazena | mobilní verze | © Copyright 2000 - 2017 ISSN 1803-6007